Z najnowszego sondażu CBOS, przeprowadzonego w styczniu, wynika, że w porównaniu z grudniem wzrósł odsetek zwolenników integracji europejskiej o 7 punktów procentowych, a odsetek przeciwników zmniejszył się o 4 punkty procentowe. Badania przeprowadzono wśród osób zdecydowanych na udział w referendum, w dniach 3 – 6 stycznia 2003 r. na liczącej 1025 osób reprezentatywnej próbie losowo-adresowej dorosłych mieszkańców Polski.
Procentowo: 74% Polaków opowiedziałoby się za integracją, natomiast 18% byłoby przeciw.
Według CBOS, udział w referendum w sprawie przystąpienia Polski do UE deklarowało w styczniu 73% respondentów – o 4 punkty procentowe więcej niż w grudniu. Pewnych swego uczestnictwa było 63% badanych – o 5 punktów procentowych więcej, 9% pytanych deklarowało, że na pewno nie weźmie udziału w referendum – w grudniu – 13%. Od ubiegłego miesiąca nie zmienił się odsetek osób niezdecydowanych, czy wezmą udział w referendum – wynosi on 12%.
Wśród ogółu respondentów 63% popiera przystąpienie naszego kraju do UE (o 4 punkty procentowe więcej niż w grudniu), a 21% jest temu przeciwnych (o 3 punkty procentowe mniej niż w grudniu).
Za integracją opowiada się najwięcej zwolenników SLD, bo aż 88%, 86% sprzymierzeńców PO, 77% – PiS, 73% – PSL, 43% – Samoobrony i 33% – LPR.
Poparcie deklarowało 77% ankietowanych z wyższym wykształceniem, 69% ze średnim, 63% z wykształceniem zasadniczym zawodowym i 48% – z podstawowym.
72% popierających nasze wejście do Unii to ludzie młodzi – do 24 roku życia. Najwięcej zwolenników integracji jest wśród uczniów i studentów – 77%. Najrzadziej "za" integracją opowiadają się ludzie starsi – mający 65 lat i więcej (52%).