Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Unijny budżet 2006 okrojony

18 lipca 2005
Ministrowie finansów państw UE przyjęli w piątek w pierwszym czytaniu projekt unijnego budżetu 2006, zmniejszając wydatki o 1,2 mld euro w stosunku do propozycji Komisji Europejskiej, w tym na badania i naukę oraz administrację.

Ministrowie opowiedzieli się za budżetem w wysokości 111,4 mld euro (1,01 proc. dochodu narodowego brutto), obcinając 1,2 mld euro z propozycji Komisji europejskiej, opiewającej na 112,6 mld euro (1,02 proc. DNB).

Wiele kontrowersji wzbudziły cięcia w wydatkach na administrację w Komisji. Komisarz ds. budżetu Dalia Grybauskaite zagroziła, że w tej sytuacji KE nie będzie w stanie zatrudnić nowych pracowników pochodzących z nowych krajów członkowskich. "Od przyszłego roku może być zagrożone zatrudnianie pracowników" - powiedziała Litwinka na konferencji prasowej po ministerialnym posiedzeniu.

Skrytykowała też cięcia w wydatkach na badania i naukę o 516 mln euro w stosunku do propozycji wyjściowej KE. Grybauskaite tłumaczyła, że 2006 jest rokiem końcowym dla wielu programów badawczych, stąd tak duże potrzeby i cięcia mogą spowodować, że pieniędzy zabraknie. Komentatorzy przypomnieli złośliwie o niedawnych deklaracjach brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira o potrzebie zwiększania unijnych wydatków na innowacyjność i badania. Wielka Brytania kieruje od lipca pracami UE.

Przykro mi z powodu krytyki ze strony Komisji Europejskiej –  powiedział na konferencji prasowej brytyjski minister Ivan Lewis.

Wielka Brytania sprawuje obecnie przewodnictwo w Unii.

W ministerialnym spotkaniu uczestniczył eurodeputowany Janusz Lewandowski (PO), szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. Widać olbrzymie rozbieżności między deklaracjami Blaira a czynami Brytyjczyków, zwłaszcza w cięciach na politykę zagraniczną –  powiedział. Cieszy natomiast, jego zdaniem, brak cięć w wydatkach na politykę spójności wobec najbiedniejszych regionów.

Od głosowania wstrzymały się w piątek Austria, Niemcy i Holandia, które uważają, że cięcia są niewystarczające.

Kolejnym etapem prac na budżetem 2006 będzie głosowanie po wakacjach w PE, który zapewne przywróci część "obciętych" pieniędzy.

Budżet na rok 2006 ma znaczenie symboliczne, bowiem jest to ostatni rok w ramach realizowanego obecnie planu budżetowego (tzw. Agenda Berlińska) 2000-2006. W czerwcu przywódcom państw UE nie udało się dojść do porozumienia w sprawie planów budżetowych na lata 2007-13.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę