Unia Europejska zakazała w piątek sprowadzania z USA kukurydzy, która stanowi pokarm dla zwierząt do czasu aż będzie miała pewność, że wśród importowanego ziarna nie znajduje się ziarno modyfikowane genetycznie, zakazane w Unii.
Amerykański eksport kukurydzy na unijny rynek wynosi rocznie 3,5 mln ton; ma wartość 350 mln euro. Cały spór rozpoczął się po tym, gdy szwajcarska firma Syngenta AG zakomunikowała, że wśród sprowadzonej ze Stanów Zjednoczonych kukurydzy znajduje się ziarno modyfikowane genetycznie Bt-10.
(Zakaz) to konieczny krok, by zagwarantować przestrzeganie unijnych przepisów oraz by nie zwieść zaufania konsumentów i nie dopuścić do przekraczania unijnej granicy przez modyfikowane genetycznie organizmy BT-10 – powiedział unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu.
Zakaz zacznie obowiązywać na początku przyszłego tygodnia; do końca października Unia ponownie zbada sprawę.
W odpowiedzi, misja dyplomatyczna USA przy Unii Europejskiej uznała, że reakcja Unii jest przesadzona, biorąc pod uwagę bardzo niską obecność Bt-10 w ziarnach kukurydzy. Amerykanie uważają, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów oraz środowiska.