W czasie rozpoczęcia Międzynarodowego Zielonego Tygodnia w Berlinie eurokomisarz Mariann Fischer Boel przedstawiła zmiany w europejskim rolnictwie po rozszerzeniu Unii Europejskiej - poinformowała Serwis Samorządowy PAP Maria Poloczek stażystka w Biurze Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli.
Według oceny komisarz Mariann Fischer Boel, w rolnictwie liczba zatrudnionych powiększyła się z 7 do 11 milionów i według pierwszych ocen przystąpienie do UE miało pozytywne skutki dla rolników nowych państw członkowskich. Szacuje się, że w krajach tych przychód rolników w 2004 wzrósł o ponad 50%, w porównaniu z latami poprzednimi. Równocześnie jednak, wraz z przybyciem nowych członków, Europa oraz wspólna polityka rolna CAP musi stawić czoła nowym wyzwaniom, takim jak wielość oczekiwań, różnorodności struktur rolniczych i produktów.
Reforma rolna z 2003 przyczyniła się zdecydowanie do wzmocnienia pozycji Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. W ubiegłym roku została ona wprowadzona także w 10 nowych państwach członkowskich. Dla rolnictwa europejskiego oznacza to początek nowej ery.
Jakie będzie oblicze rolnictwa i obszarów wiejskich w przyszłości? Czego możemy oczekiwać po nowej polityce rolnej?
Zdaniem Pani komisarz do spraw rolnictwa i terenów wiejskich, nie można zapomnieć, że ponad połowa społeczności Unii żyje środowisku wiejskim, a w niektórych regionach nawet 30% ludności utrzymuje się z rolnictwa.. Istotne, zdaniem Pani Fischer Boel, jest wsparcie inwestycyjne udzielane młodym rolnikom, dużo uwagi należy poświęcić kobietom, które stanowią 40% siły roboczej w rolnictwie europejskim. Zdaniem Pani Komisarz , Europa jutra potrzebuje rolnictwa, które jak najlepiej wykorzysta swoje możliwości rynkowe, konkurencyjność i trwały rozwój. Rolnictwo europejskie może budować swoją przyszłość nie tyle na cenie swoich produktów, ale przede wszystkim na jakości i bezpieczeństwie wyrobów.
W roku 2005 przedstawiony zostanie dokument dotyczący polityki europejskiej rozwoju rolnictwa, które powinno zostać wpisane do celów Strategii Lizbońskiej. Zawarte w nim zostaną trzy fundamenty rozwoju rolnictwa, zgodne z tą strategią: zwiększenie i konkurencyjność miejsc pracy oraz innowacyjność w obszarach rolniczych.
Według Pani komisarz Fischer Boel cele te mogą zostać zrealizowane dzięki harmonijnemui poprawnemu wprowadzeniu w życie reformy rolnej.
Najważniejsze zadania stojące przed europejską polityką rolną w 2005 roku to:
Ponadto 2005 będzie rokiem, w którym zostaną podjęte decyzje dotyczące perspektyw finansowych Unii na okres 2007-2013.
Jednocześnie Komisja proponuje, aby środki przeznaczone na rozwój rolnictwa zostały zgrupowane w jednolitym funduszu. Takie rozwiązanie uprościłoby znacznie zarządzanie nimi, podniesie ich efektywność i przyczyni się do wzrostu gospodarczego i do realizacji Strategii Lizbońskiej przez całą Unię.