Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ruchy frakcyjne

29 czerwca 2004

Polscy eurodeputowani chcą zmienić dotychczasowy podział polityczny Parlamentu Europejskiego. Wybrani do Strasburga politycy Unii Wolności, Samoobrony i LPR uczestniczą w rozmowach o stworzeniu w PE nowych frakcji. Aby powołać frakcję w PE trzeba skrzyknąć 16 deputowanych z przynajmniej pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Romanowi Giertychowi marzy się powołanie grupy eurosceptyków, która będzie największą siłą polityczną w parlamencie. Giertych co prawda eurodeputowanym nie jest, lecz ma głowę pełną pomysłów na to, jak wypromować swoją Ligę w Europie. Bronisław Geremek z Unii Wolności zamierza zasilić grupę Europejskiej Partii Demokratycznej budowanej przez Romano Prodiego, byłego włoskiego premiera i ustępującego szefa Komisji Europejskiej. Samoobrona - jak mówi Andrzej Lepper - przebiera w ofertach. Ostatnio odrzuciła propozycję sojuszu z Frontem Narodowym Jeana-Marie Le Pena i Partią Wolności Joerga Haidera.

Józef Pinior z Socjaldemokracji Polskiej należy do tych polskich europosłów, którzy wybrali istniejące już frakcje. W jego przypadku jest to Partia Europejskich Socjalistów. Według Piniora, najpoważniejszym nowym projektem jest frakcja Prodiego i Geremka. W powodzenie giertychowców nie wierzy. - Powstanie nowych grup choć wpłynie na dekompozycję Parlamentu Europejskiego, to nie zmieni dotychczasowej równowago sił. Nadal największymi frakcjami będą Europejska Partia Ludowa i Partia Europejskich Socjalistów - mówi nam Pinior.

Wśród ośmiu polskich ugrupowań, których posłowie znaleźli się w europarlamencie, pięć przystąpiło do istniejących już frakcji. Platforma Obywatelska i PSL wybrały Europejską Partię Ludową (EPP), SdPl oraz koalicja SLD-UP - Partię Europejskich Socjalistów (PES), Prawo i Sprawiedliwość - eurosceptyczną Unię na rzecz Europy Narodów (UEN). Unia Wolności, która dotychczas współpracowała z Europejską Liberalno-Demokratyczną Partią Reform (ELDR), postanowiła włączyć się w budowanie nowej frakcji, którą razem z liberałami buduje Romano Prodi.

W ubiegłym tygodniu Bronisław Geremek zadeklarował chęć powołania nowego ugrupowania w PE - Europejskiej Partii Demokratycznej. To inicjatywa chadecka, ale w skład tej partii weszliby być może również liberałowie.

Andrzej Potocki, sekretarz generalny UW, potwierdza, że Unia jest zainteresowana udziałem w Europejskiej Partii Demokratycznej. - To była inicjatywa Prodiego. Warunkiem jej utworzenia jest to, że partie frakcji liberalnej wejdą do tego układu. To nie będzie zmiana przynależności organizacyjnej, a jedynie rozszerzenie frakcji. Nie namawiamy do rozłamów w innych frakcjach. Inicjatywa wyszła od tych, którzy nie czuli się komfortowo w Europejskiej Partii Ludowej - mówi.

Według Józefa Piniora, nową frakcję zasili prawdopodobnie niewielka grupa deputowanych z EPP (z Francji), a być może także z PES. - Chociaż o tym, że ktoś wychodzi z PES, nie słyszałem. W przyszły poniedziałek, 5 lipca, mamy pierwsze spotkanie grupy PES. Wtedy może się coś wydarzyć. Jednak nowa grupa, według moich obliczeń, na pewno nie przekroczy 90 posłów.

Pinior nie spodziewa się też, by równowagę sił w PE mogło zachwiać powstanie silnej frakcji eurosceptycznej. - Takie frakcje już są. Być może brytyjska Partia Konserwatywna będzie próbowała wokół siebie tworzyć ugrupowanie prawicowe, lecz nie proeuropejskie. Ale to będzie polegało raczej na wzmocnieniu dotychczasowych grup eurosceptycznych, a nie na powstaniu nowych - mówi.

Optymistą jest lider LPR Roman Giertych, który chce przekształcić skrajnie prawicową Ligę w normalną, europejską partię konserwatywną - na kształt brytyjskich torysów.

Tymczasem Andrzej Le4pper stwierdza - Za wcześnie mówić, w jakiej frakcji będziemy. Odrzuciliśmy zdecydowanie propozycję partii Le Pena, Haidera i nacjonalistów belgijskich. Dawali nam nawet przywództwo frakcji. Nie ma powrotu do rozmów z nimi. Szef Samoobrony często podkreśla,  że jego partia jest lewicowa.

Inauguracyjne posiedzenie PE nowej kadencji rozpocznie się 20 lipca. W najbliższych dwóch tygodniach mają się ukonstytuować frakcje polityczne parlamentu.

* * *

Dotychczasowe frakcje w PE

PPE-DE - Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejscy Demokraci
PSE - Partia Europejskich Socjalistów
ELDR - Europejska Liberalno-Demokratyczna Partia Reform
GUE/NGL - Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica 4 Verts/ALE - Zieloni/Wolny Sojusz Europejski 4 UEN - Unia na rzecz Europy Narodów
EDD - Europa Demokracji i Różnorodności

Polskie szable

PO - 15, LPR - 10, PiS - 7, Samoobrona - 6, SLD-UP - 5, PSL - 4, UW - 4, SdPl - 3


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę