Polscy eurodeputowani chcą zmienić dotychczasowy podział polityczny Parlamentu Europejskiego. Wybrani do Strasburga politycy Unii Wolności, Samoobrony i LPR uczestniczą w rozmowach o stworzeniu w PE nowych frakcji. Aby powołać frakcję w PE trzeba skrzyknąć 16 deputowanych z przynajmniej pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Romanowi Giertychowi marzy się powołanie grupy eurosceptyków, która będzie największą siłą polityczną w parlamencie. Giertych co prawda eurodeputowanym nie jest, lecz ma głowę pełną pomysłów na to, jak wypromować swoją Ligę w Europie. Bronisław Geremek z Unii Wolności zamierza zasilić grupę Europejskiej Partii Demokratycznej budowanej przez Romano Prodiego, byłego włoskiego premiera i ustępującego szefa Komisji Europejskiej. Samoobrona - jak mówi Andrzej Lepper - przebiera w ofertach. Ostatnio odrzuciła propozycję sojuszu z Frontem Narodowym Jeana-Marie Le Pena i Partią Wolności Joerga Haidera.
Józef Pinior z Socjaldemokracji Polskiej należy do tych polskich europosłów, którzy wybrali istniejące już frakcje. W jego przypadku jest to Partia Europejskich Socjalistów. Według Piniora, najpoważniejszym nowym projektem jest frakcja Prodiego i Geremka. W powodzenie giertychowców nie wierzy. - Powstanie nowych grup choć wpłynie na dekompozycję Parlamentu Europejskiego, to nie zmieni dotychczasowej równowago sił. Nadal największymi frakcjami będą Europejska Partia Ludowa i Partia Europejskich Socjalistów - mówi nam Pinior.
Wśród ośmiu polskich ugrupowań, których posłowie znaleźli się w europarlamencie, pięć przystąpiło do istniejących już frakcji. Platforma Obywatelska i PSL wybrały Europejską Partię Ludową (EPP), SdPl oraz koalicja SLD-UP - Partię Europejskich Socjalistów (PES), Prawo i Sprawiedliwość - eurosceptyczną Unię na rzecz Europy Narodów (UEN). Unia Wolności, która dotychczas współpracowała z Europejską Liberalno-Demokratyczną Partią Reform (ELDR), postanowiła włączyć się w budowanie nowej frakcji, którą razem z liberałami buduje Romano Prodi.
W ubiegłym tygodniu Bronisław Geremek zadeklarował chęć powołania nowego ugrupowania w PE - Europejskiej Partii Demokratycznej. To inicjatywa chadecka, ale w skład tej partii weszliby być może również liberałowie.
Andrzej Potocki, sekretarz generalny UW, potwierdza, że Unia jest zainteresowana udziałem w Europejskiej Partii Demokratycznej. - To była inicjatywa Prodiego. Warunkiem jej utworzenia jest to, że partie frakcji liberalnej wejdą do tego układu. To nie będzie zmiana przynależności organizacyjnej, a jedynie rozszerzenie frakcji. Nie namawiamy do rozłamów w innych frakcjach. Inicjatywa wyszła od tych, którzy nie czuli się komfortowo w Europejskiej Partii Ludowej - mówi.
Według Józefa Piniora, nową frakcję zasili prawdopodobnie niewielka grupa deputowanych z EPP (z Francji), a być może także z PES. - Chociaż o tym, że ktoś wychodzi z PES, nie słyszałem. W przyszły poniedziałek, 5 lipca, mamy pierwsze spotkanie grupy PES. Wtedy może się coś wydarzyć. Jednak nowa grupa, według moich obliczeń, na pewno nie przekroczy 90 posłów.
Pinior nie spodziewa się też, by równowagę sił w PE mogło zachwiać powstanie silnej frakcji eurosceptycznej. - Takie frakcje już są. Być może brytyjska Partia Konserwatywna będzie próbowała wokół siebie tworzyć ugrupowanie prawicowe, lecz nie proeuropejskie. Ale to będzie polegało raczej na wzmocnieniu dotychczasowych grup eurosceptycznych, a nie na powstaniu nowych - mówi.
Optymistą jest lider LPR Roman Giertych, który chce przekształcić skrajnie prawicową Ligę w normalną, europejską partię konserwatywną - na kształt brytyjskich torysów.
Tymczasem Andrzej Le4pper stwierdza - Za wcześnie mówić, w jakiej frakcji będziemy. Odrzuciliśmy zdecydowanie propozycję partii Le Pena, Haidera i nacjonalistów belgijskich. Dawali nam nawet przywództwo frakcji. Nie ma powrotu do rozmów z nimi. Szef Samoobrony często podkreśla, że jego partia jest lewicowa.
Inauguracyjne posiedzenie PE nowej kadencji rozpocznie się 20 lipca. W najbliższych dwóch tygodniach mają się ukonstytuować frakcje polityczne parlamentu.
* * *
Dotychczasowe frakcje w PE
PPE-DE - Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejscy
Demokraci
PSE - Partia Europejskich Socjalistów
ELDR - Europejska
Liberalno-Demokratyczna Partia Reform
GUE/NGL - Zjednoczona Lewica
Europejska/Nordycka Zielona Lewica 4 Verts/ALE - Zieloni/Wolny Sojusz Europejski
4 UEN - Unia na rzecz Europy Narodów
EDD - Europa Demokracji i Różnorodności
Polskie szable
PO - 15, LPR - 10, PiS - 7, Samoobrona - 6, SLD-UP - 5, PSL - 4, UW - 4, SdPl - 3