W roku 2008, w ramach reformy WPR, powstanie Wspólna Organizacja Rynków, obejmująca wszystkie dotychczas odrębne sektory. Poszczególne komitety zarządzające zastąpi jeden Komitet Zarządzający.
Obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ( rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku ).
Rynek jaj i drobiu wszedł w ramy Wspólnej Organizacji Rynku 1 lipca 2008 roku.
W związku z tym, od 1 lipca 2008 r. produkty sektorów jaj i drobiu będą wprowadzane do obrotu zgodnie z przepisami zamieszczonymi w załączniku XIV Rozporządzenia nr 1243/2007.
Wspólna organizacja rynku jaj obejmuje następujące produkty:
· Jaja drobiowe w skorupkach, świeże lub konserwowane
· Jaja bez skorupek i żółtko jaj, nadające się do spożycia przez ludzi, świeże, suszone lub w inny sposób konserwowane, słodzone lub nie
Wspólna organizacja rynku drobiu obejmuje następujące produkty:
· żywy drób, ptactwo dzikie, kaczki, gęsi, indyki i perliczki,
· ubity drób z wyżej wymienionych kategorii i jadalne podroby z nich, świeże, schłodzone lub zamrożone,
· wątróbka drobiowa świeża, schłodzona, zamrożona, solona lub w solance,
· drobiowy tłuszcz świeży, schłodzony, zamrożony, solony, w solance, suszony lub wędzony,
· drobiowy tłuszcz wytopiony lub rozpuszczony wyekstrahowany,
· w inny sposób przygotowane lub przetworzone mięso i podroby drobiowe
Pojawienie się przypadków ptasiej grypy na obszarze Unii Europejskiej w znacznym stopniu wpłynęło na spożycie mięsa drobiowego w Europie. W 2006 roku została przyjęta zmiana przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku jaj i mięsa drobiowego, aby umożliwić stosowanie nadzwyczajnych środków wspierania rynku na wniosek państw członkowskich. Odstępstwo to miało na celu uniknięcie poważnych zakłóceń na rynku wynikających bezpośrednio z utraty zaufania konsumentów, spowodowanej zagrożeniem dla zdrowia publicznego lub zdrowia zwierząt.
Rozróżniono dwie klasy jakości jaj: klasa A to jaja świeże nadające się do bezpośredniego spożycia przez ludzi, klasa B to jaja stosowane w przemyśle spożywczym lub niespożywczym.
LEGISLACJA UE:
· Rozporządzenie Rady ( WE ) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ( „rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku” )
· Rozporządzenie Komisji ( WE ) nr 543/2008 z dnia 16 czerwca 2008 r. wprowadzające szczegółowe przepisy wykonawcze do rozporządzenia Rady ( WE ) nr 1234/2007 w sprawie niektórych norm handlowych w odniesieniu do mięsa drobiowego
· Rozporządzenie Komisji ( WE ) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady ( WE ) nr 1234/2007 w sprawie norma handlowych w odniesieniu do jaj
· Rozporządzenie Komisji ( WE ) nr 617/2008 z dnia 27 czerwca 2008 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady ( WE ) nr 1234/2007 w zakresie norm handlowych w odniesieniu do jaj wylęgowych i piskląt drobiu hodowlanego