Raport Komisji Europejskiej, choć w zasadzie nie wskazuje na nowe zadania, jest dla polskiego rządu ważną wskazówką dla realizacji procesu dostosowań do członkostwa w Unii Europejskiej - zapewniła w środę posłów minister ds. europejskich Danuta Hübner.
Jak podkreśliła, w Raporcie potwierdzono generalnie dobry stan przygotowania Polski do członkostwa w UE. Odnotowano "wielki wysiłek legislacyjny i instytucjonalny, który umożliwi Polsce sprawne funkcjonowanie w UE".
"Dopiero na tym tle należy widzieć fakt, że Komisja odnotowała także dziewięć konkretnych zadań, w stosunku do których Polska musi podjąć niezwłoczne i zdecydowane działania, jeżeli ich realizacja ma nastąpić do dnia akcesji" - powiedziała minister.
Dotyczy to następujących zagadnień: wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych, szczególnie w zawodach medycznych, przygotowania agencji płatniczych, wdrożenie systemu IACS, modernizacja zakładów przetwórczych, zapobieganie rozprzestrzenianiu BSE, nadzór i kontrola nad ruchem zwierząt, zwalczanie raka ziemniaka, zwalczanie brucelozy pierścieniowej ziemniaka oraz wzmocnienie zdolności administracyjnej inspekcji i kontroli w rybołówstwie, a także tworzenie rynku ryb.
Danuta Hübner szczegółowo przedstawiła posłom działania podejmowane przez rząd na rzecz realizacji tych zadań w terminie.
"Mamy pełną świadomość konieczności realizacji wszystkich zobowiązań - powiedziała. - Stan realizacji zadań wymienionych w raporcie był nam znany przed jego opublikowaniem na podstawie wyników naszego własnego bieżącego monitorowania procesu dostosowawczego".
Minister zapewniła, że wszelkie uwagi zawarte w Raporcie "zostały bardzo starannie przeanalizowane i w kwestiach, które tego wymagały wnioski zostały uwzględnione w nowelizacji stale monitorowanego i stale modyfikowanego Programu przygotowań do członkostwa w Unii".
Zauważyła, że od końca września, kiedy przekazano Komisji Europejskiej ostatni zestaw informacji na temat przygotowań, zrealizowano już wiele zadań. Rada Ministrów przyjęła np. projekty 14 ustaw, w tym o zamówieniach publicznych, ważną dla przygotowań do dobrego wykorzystania funduszy strukturalnych. Wydano też 25 rozporządzeń.
"Wszystkie ustawy, które są niezbędne dla funkcjonowania systemu IACS i umożliwiają realizację płatności bezpośrednich zostały już uchwalone przez Sejm" - zaznaczyła. Poinformowała też, że zrealizowano wiele zadań w zakresie dostosowań instytucjonalnych.
Hübner zapewniła, że wszystkie zadania wymienione w Raporcie i działania związane z ich realizacją są też przedmiotem konsultacji i wymiany dokumentów między rządem a Komisją Europejską. Dodała, że liczy na dalszą dobrą współpracę z parlamentem w zakresie przygotowań do członkostwa w UE.