aaa wielkanoc ppr
aa_wielkanoc

Raport Komisji Europejskiej ważną wskazówką

10 grudnia 2003

Raport Komisji Europejskiej, choć w zasadzie nie wskazuje na nowe zadania, jest dla polskiego rządu ważną wskazówką dla realizacji procesu dostosowań do członkostwa w Unii Europejskiej - zapewniła w środę posłów minister ds. europejskich Danuta Hübner.

Jak podkreśliła, w Raporcie potwierdzono generalnie dobry stan przygotowania Polski do członkostwa w UE. Odnotowano "wielki wysiłek legislacyjny i instytucjonalny, który umożliwi Polsce sprawne funkcjonowanie w UE".

"Dopiero na tym tle należy widzieć fakt, że Komisja odnotowała także dziewięć konkretnych zadań, w stosunku do których Polska musi podjąć niezwłoczne i zdecydowane działania, jeżeli ich realizacja ma nastąpić do dnia akcesji" - powiedziała minister.

Dotyczy to następujących zagadnień: wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych, szczególnie w zawodach medycznych, przygotowania agencji płatniczych, wdrożenie systemu IACS, modernizacja zakładów przetwórczych, zapobieganie rozprzestrzenianiu BSE, nadzór i kontrola nad ruchem zwierząt, zwalczanie raka ziemniaka, zwalczanie brucelozy pierścieniowej ziemniaka oraz wzmocnienie zdolności administracyjnej inspekcji i kontroli w rybołówstwie, a także tworzenie rynku ryb.

Danuta Hübner szczegółowo przedstawiła posłom działania podejmowane przez rząd na rzecz realizacji tych zadań w terminie.

"Mamy pełną świadomość konieczności realizacji wszystkich zobowiązań - powiedziała. - Stan realizacji zadań wymienionych w raporcie był nam znany przed jego opublikowaniem na podstawie wyników naszego własnego bieżącego monitorowania procesu dostosowawczego".

Minister zapewniła, że wszelkie uwagi zawarte w Raporcie "zostały bardzo starannie przeanalizowane i w kwestiach, które tego wymagały wnioski zostały uwzględnione w nowelizacji stale monitorowanego i stale modyfikowanego Programu przygotowań do członkostwa w Unii".

Zauważyła, że od końca września, kiedy przekazano Komisji Europejskiej ostatni zestaw informacji na temat przygotowań, zrealizowano już wiele zadań. Rada Ministrów przyjęła np. projekty 14 ustaw, w tym o zamówieniach publicznych, ważną dla przygotowań do dobrego wykorzystania funduszy strukturalnych. Wydano też 25 rozporządzeń.

"Wszystkie ustawy, które są niezbędne dla funkcjonowania systemu IACS i umożliwiają realizację płatności bezpośrednich zostały już uchwalone przez Sejm" - zaznaczyła. Poinformowała też, że zrealizowano wiele zadań w zakresie dostosowań instytucjonalnych.

Hübner zapewniła, że wszystkie zadania wymienione w Raporcie i działania związane z ich realizacją są też przedmiotem konsultacji i wymiany dokumentów między rządem a Komisją Europejską. Dodała, że liczy na dalszą dobrą współpracę z parlamentem w zakresie przygotowań do członkostwa w UE.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę