.Przepisane przez polskich lekarzy recepty będzie można realizować w całej Unii Europejskiej. Warunek – lek musi być dopuszczony do sprzedaży w kraju zakupu.
Parlament Europejski uchwalił dyrektywę o swobodnym wyborze kraju i miejsca leczenia przez pacjentów z krajów UE. Zmienia ona zasady udzielania zgody przez NFZ na uzyskanie świadczeń za granicą oraz zasady ich finansowania. Wprowadza także zasadę wzajemnego uznawania recept przez kraje Unii.
Oznacza to, że pacjent będzie mógł wykupić leki np. w Czechach na receptę wystawioną w Polsce. Obecnie polskich formularzy nie uwzględniają m.in. Finlandia, Wielka Brytania, Irlandia, Austria czy Włochy. Nasze recepty akceptują natomiast Grecja, Węgry i Portugalia. Ale pod jednym warunkiem – pacjent płaci 100 proc. ceny leku. Dzięki wzajemnemu uznawaniu recept pacjent wykupi lek za granicą według zasad tam obowiązujących. Wystarczy, że jest dostępny i dopuszczony do sprzedaży.
Nowa dyrektywa ma wejść w życie najpóźniej 30 miesięcy po jej publikacji w europejskim dzienniku urzędowym. Ma to nastąpić w ciągu 3 tygodni.