Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Producenci oscypka muszą uzyskać certyfikat jakości

11 sierpnia 2009
Producenci oscypka, którzy chcą sprzedawać swoje sery jako certyfikowane produkty regionalne, muszą uzyskać świadectwo potwierdzające zgodność sposobu wytwarzania tego sera z metodami produkcji opisanymi w specyfikacji. Takie świadectwa wydawane są co roku na podstawie kontroli przeprowadzanej na wniosek producenta - informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Oscypek jest produktem regionalnym zarejestrowanym w Komisji Europejskiej na początku 2008 roku. Jest to twardy ser wyrabiany z mleka owczego w okresie od maja do września według tradycyjnej receptury stworzonej przez górali z Podhala.

Oscypek powstaje wyłącznie na obszarze wybranych gmin i powiatów województwa małopolskiego i śląskiego. Dlatego kontrolę może przeprowadzić Małopolski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej lub Śląski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, bądź prywatna jednostka certyfikująca.

Kontrola polega m.in. na sprawdzeniu poszczególnych etapów produkcji na miejscu, tj. w bacówce. Pozytywny wynik kontroli będzie potwierdzeniem wysokiej jakości produktu, co może się przełożyć na wzrost popytu. Koszt uzyskania certyfikatu wynosi ok. 500 zł.

Wytwórcy oscypków mogą jednak ubiegać się o dofinansowanie, które całkowicie pokrywa koszty związane z uzyskaniem certyfikatu. Taka pomoc przewidziana jest w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i jest przyznawana przez pięć lat.

Ponadto z PROW 2007-2013 można uzyskać pieniądze na działania promocyjne, które mają zwiększyć popyt m.in. na produkty regionalne. Producenci oscypka mogą dostać zwrot 70 proc. kosztów poniesionych na promocję tego sera.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę