Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pracownicy z nowych państw UE osiedlają się na wsi

15 listopada 2004

Według raportu brytyjskiej federacji związków zawodowych TUC (Trades Union Congress), coraz więcej pracowników przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii z 10 nowych państw Unii Europejskiej - w tym z Polski - osiedla się na terenach wiejskich.

Od 1 maja pracownicy z nowych unijnych państw muszą zarejestrować się w brytyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych (Home Office).

Wraz z dokumentem potwierdzającym rejestrację, do tych, którzy zarejestrowali się od początku maja, wysłano specjalną ulotkę TUC. Raport powstał na podstawie informacji uzyskanych od osób, które dzięki ulotce zgłosiły się do tej organizacji po pomoc we kwestiach, związanych z pracą w Wielkiej Brytanii.

W ciągu sześciu miesięcy - od maja do października 2004 r. - z TUC skontaktowało się 1600 pracowników, pochodzących z nowych państw UE. Wśród nich najliczniejszą grupę - 60 proc. - stanowili Polacy, na drugim miejscu znaleźli się Słowacy (13 proc.) a dalej Czesi (9 proc.).

Według raportu, 25 proc. pracowników z nowych państw UE przyjechało do Londynu, ale aż 40 proc. osiedliło się na terenach wiejskich - najpopularniejszymi hrabstwami są Lincolnshire, Norfolk, Kent i Sussex.

Oznacza to zmianę dotychczasowego trendu szukania pracy głównie w dużych miastach i na terenach przemysłowych.

TUC przestrzega jednak, że choć pracownicy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej podejmują teraz legalnie pracę w Wielkiej Brytanii, to pracodawcy ciągle są skłonni do łamania ich praw i wykorzystywania ich.

Raport TUC zawiera również rekomendacje - w tym zalecenie, by pracownicy otrzymywali bardziej szczegółowe informacje o podatkach i świadczeniach, jakie im przysługują.

Raport TUC przedstawiono przed konferencją tej organizacji, która odbędzie się w środę w Londynie. Ma w niej wziąć udział brytyjski minister spraw wewnętrznych David Blunkett.

Według BBC, szef Home Office poinformuje, że od czasu wprowadzenia nowego programu rejestracyjnego znacznie zmniejszyła się liczba osób, pracujących w Wielkiej Brytanii nielegalnie.

Program wprowadzono po to, by osoby pracujące dotąd nielegalnie, uzyskały szansę zalegalizowania swego zatrudnienia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę