Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Popieramy członkostwo w Unii Europejskiej

22 grudnia 2004

76% Polaków popiera członkostwo Polski w UE. Przeciwnicy obecności kraju w Unii stanowią 16% - wynika z grudniowego sondażu CBOS. W listopadzie zwolenników akcesji było 77%, a przeciwników również 16%.

43% respondentów jest zdania, że obecność w Unii przynosi krajowi więcej korzyści niż strat (w sierpniu 39%); odmienną opinię wyraża 26% (w sierpniu - 30%).

27% ankietowanych uważa, że im osobiście wejście Polski do UE przyniosło więcej korzyści, niż strat; 23% twierdzi, że więcej straciło na integracji, niż zyskało.

Do beneficjentów członkostwa - zdaniem badanych - należą: politycy (78% wskazań); ludzie wykształceni (77%), studenci (72%); osoby młode (69%); rolnicy (65%), prywatni przedsiębiorcy (56%).

CBOS zaznacza, że zdecydowana większość osób należących do grup, które, w ocenie badanych, zyskują na integracji, potwierdza tę opinię. Ludzie młodzi, studenci oraz osoby najlepiej wykształcone deklarują, że odnoszą korzyści z wejścia do Unii.

Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku rolników, uważanych przez ankietowanych za beneficjentów wejścia do UE. Spośród rolników jedynie co trzeci potwierdza tę opinię.

W ocenie badanych, na przystąpieniu do Unii raczej nie skorzystali emeryci, renciści, osoby najuboższe oraz gospodynie domowe. Przedstawiciele tych grup zgadzają się z tą oceną.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 3-6 grudnia na 973-osobowej, reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę