Sektorowy Program Operacyjny i Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich to najistotniejsze elementy wsparcia ze strony Unii Europejskiej, na które mogą liczyć wielkopolscy rolnicy po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wówczas program SAPARD nie będzie już funkcjonować.
O planach wykorzystania pomocy mówiono podczas spotkania z zarządem województwa wielkopolskiego i przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa, które zorganizowano, by porównać ministerialne plany z doświadczeniami zdobytymi podczas wdrażania programu SAPARD.
Część uwag dotyczyła wysokości limitu na inwestycje w gospodarstwie rolnym, który wynosi 160.000 złotych. Nie pozwala on, według uczestników spotkania, na duże inwestycje.
Andrzej Bobrowski, dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego, zauważył w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich większe poziomy wsparcia dla rolników z Wielkopolski, niż to było na początku w programie SAPARD. Zwrócił też uwagę na duże wsparcie sfery socjalnej, które można osiągnąć dzięki programowi rolno-środowiskowemu, planom rekompensat w zamian za zalesianie gruntów rolnych czy przyspieszeniu przekazywania gospodarstw dzięki rentom strukturalnym. Dodatkowe szanse dla wsi stwarza się też przez pomoc w zakresie odnowy wsi oraz zachowania dziedzictwa kulturowego.