Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska uzupełnia braki w dostosowaniu do standardów UE

22 września 2003

Budowa systemu IACS, poprawa warunków sanitarnych produkcji żywności, wypracowanie efektywnych mechanizmów regulacji rynku rybołówstwa, restrukturyzacja sektora stalowego i górniczego - to obszary, w których Polska musi nadrobić braki w drodze do pełnego dostosowania prawnego i instytucjonalnego do Unii Europejskiej.

W piątek 19 września w Warszawie odbyło się ostatnie (XI) posiedzenie Komitetu Stowarzyszenia Rzeczypospolitej Polskiej z Unią Europejską. Omawiano problemy i postępy Polski w procesie dostosowania legislacyjnego i instytucjonalnego do członkostwa w Unii.

Szef delegacji unijnej, dyrektor ds. krajów przystępujących w Dyrekcji ds. Rozszerzenia Komisji Europejskiej Pierre Mirel, powiedział PAP po zakończeniu obrad, że Polska poczyniła duże postępy, m.in. w dziedzinie legislacji umożliwiającej swobodny obrót wyrobami przemysłowymi.

W czwartek, prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie oceny zgodności, która - jak wyjaśnił PAP szef polskiej delegacji podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Jarosław Pietras - była ostatnią przeszkodą w tym, by polskie jednostki certyfikujące wyroby przemysłowe (nadające znak bezpieczeństwa) mogły być poddane audytowi unijnemu i zostały akredytowane przez Unię.

Mirel chwalił też Polskę za to, że była pierwszym krajem, który przedstawił UE Narodowy Plan Rozwoju, czyli dokument przedstawiający plan wykorzystania funduszy strukturalnych Unii. Powiedział, że podstawowe założenia planu zostały zaakceptowane. Na ich podstawie będą później oceniane konkretne projekty inwestycyjne, ubiegające się o dofinansowanie z UE. Mirel poinformował też, że kilkanaście dużych projektów już uzyskało akceptację Unii, nie powiedział jednak, które.

Jego zdaniem, Polska dobrze sobie radzi z przygotowaniem legislacyjnym i instytucjonalnym do absorpcji funduszy strukturalnych. Wygląda na to, że Polska będzie w tym zakresie gotowa na czas, jeśli tylko nie zabraknie determinacji - powiedział.

Dobrze ocenił też prace nad dostosowaniem polskiego systemu celnego.

Pytany o obszary, w których Polska musi nadrobić zaległości, Mirel wymienił przede wszystkim sprawy związane z rolnictwem: budowa systemu IACS, dzięki któremu możliwe będą wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników, a także sprawę poprawy warunków sanitarnych produkcji żywności, głównie przetwórstwa mleka i mięsa. Także sposób działania nadzoru nad systemem finansowym, powinien być - według niego - poprawiony.

Pietras powiedział, że w sprawach rolnictwa, restrukturyzacji sektora stalowego i górniczego, a także usług finansowych będą się jeszcze toczyć rozmowy w trakcie "spotkań technicznych" z przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Jego zdaniem, Polska zdąży z dostosowaniem prawa do wymogów prawa wspólnotowego, problemy mogą dotyczyć jedynie wdrażania tego prawa przez przedsiębiorstwa lub samorządy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę