Polska może stracić prawie 100 mln euro z unijnych funduszy, w tym ok. 60 mln euro w wyniku zagrożenia 19 projektów finansowanych z Phare 2003 - poinformowała w czwartek Małgorzata Mrozińska-Kruk z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE).
Centrum Informacyjne Rządu (CIR), w komunikacie wydanym po środowym posiedzeniu Rady Ministrów, poinformowało o zagrożeniu "w realizacji projektów finansowanych w ramach programów Phare 2000- 2003: Spójność Społeczna i Gospodarcza, Współpraca Przygraniczna, Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne oraz Rozwój Instytucjonalny". CIR podkreśliło przy tym, że środki z Funduszu Spójności zostały w pełni wykorzystane.
Według komunikatu, w wypadku projektu współfinansowanego z pieniędzy pochodzących z Phare 2000, zagrożenie zwrotem zainwestowanych już środków wynika z wcześniejszych zobowiązań rządu. W przypadku projektów na lata 2001-2002 zagrożenia spowodowane są przede wszystkim opóźnieniami w ich realizacji, a środki z Phare 2003 są zagrożone z powodu opóźnień w przygotowaniu dokumentacji przetargowych.
"Na 1 października 2005 r. zidentyfikowano 19 najbardziej zagrożonych procedur przetargowych Phare 2003 Rozwój Instytucjonalny. Beneficjentami projektów, które obarczone są największym ryzykiem utraty środków Phare 2003 są: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia, Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, Ministerstwo Polityki Społecznej" - głosi komunikat CIR.
Według Mrozińskiej-Kruk, te właśnie projekty grożą utratą 60 mln euro.
Zagrożenie jest tym poważniejsze, że - jak czytamy w komunikacie - Komisja Europejska, mimo składanych przez stronę polską wniosków, nie zgodziła się na przedłużenie okresu realizacji projektów.
W komunikacie CIR przywołana jest również opinia Ministerstwa Gospodarki i Pracy, według którego realizacja techniczna tych projektów nie jest zagrożona, a wnioski kierowane do Komisji Europejskiej wynikają z wątpliwości co do możliwości wypłaty środków z Phare w terminie wydatkowania pieniędzy.