Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podwyżki cen już były, czekamy na obniżki

14 maja 2004

Pierwsze dni maja przyniosły podwyżki cen. Narodowy Bank Polski przekonuje jednak, że nie wszystkie one są związane z akcesją Polski do Unii.

Ujawniły się już wszystkie podwyżki, które są uzasadnione regulacjami Unii Europejskiej, natomiast w przypadku przewidywanych obniżek efekt wejścia Polski do UE jeszcze się w pełni nie zrealizował - napisał NBP w komunikacie prasowym przedstawiającym zmiany cen w pierwszych dniach maja.

Zgodnie z oczekiwaniami wzrosły ceny ryżu, odzieży dla dzieci ( 2,26 proc. ), wyrobów cukierniczych ( 1,1 proc. ). Co ciekawe, sam cukier staniał - o 1,38 proc. - Cena najpierw została wywindowana po fali zakupów spowodowanych obawami o wzrost cen. Dziś cukier tanieje - mówił prezes NBP Leszek Balcerowicz na konferencji prasowej.

Ale były też takie produkty, które miały tanieć, a jednak zdrożały. To zboże i makarony, masło czy cytrusy. Balcerowicz tłumaczył te wzrosty działaniem sił popytu i podaży, jego zdaniem nie można na razie mówić o przypadkach "nieuzasadnionych ekonomicznie podwyżek cen". Zboża zdrożały dlatego, że korzystne efekty regulacji unijnych ujawnią się dopiero od trzeciego kwartału. Także jesienią odczujemy skutki dobrych zbiorów, na jakie się zanosi. Cytrusy z kolei podrożały dlatego, że maj to miesiąc tradycyjnych wzrostów ich cen. Zniesienie ceł, które zawdzięczamy wejściu do Unii, będzie więc widoczne dopiero w kolejnych miesiącach.

NBP podtrzymał swoją wcześniejszą prognozę, że samo przystąpienie do Unii przyniesie maksymalnie 0,9-proc. wzrostu inflacji. Ponieważ jednak inflację napędza wiele innych czynników, może się okazać, że przekroczy ona w przyszłym roku górną granicę celu wyznaczonego przez NBP, czyli 3,5 proc. Zdaniem Krzysztofa Rybińskiego utrzymywanie się wysokich cen ropy na rynkach światowych zwiększa prawdopodobieństwo tego scenariusza.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę