Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pocztówki do Unii

14 maja 2003

Ponad 700 kartek pocztowych nadesłali uczniowie szkół ponadpodstawowych i gimnazjów na konkurs "Pocztówka do Unii Europejskiej". Spośród nich wylosowano 10 zwycięzców, którzy we wtorek, 13 maja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych otrzymali nagrody od ministra ds. europejskich Danuty Hübner.

Kiedy pojawił się pierwszy polski znaczek pocztowy związany z tym, że nasz kraj będzie przystępował do Unii Europejskiej, pomyśleliśmy, że dobrze byłoby, aby ten znaczek jak najczęściej krążył na listach – powiedziała Hübner.

Uczniowie, którzy wzięli udział w ogłoszonym w lutym konkursie, musieli na kartach pocztowych odpowiedzieć na trzy pytania: kiedy zakończyły się negocjacje akcesyjne Polski z Unią Europejską, w jakim mieście europejskim zostanie podpisany Traktat Akcesyjny, ile kosztuje najtańszy znaczek pocztowy na przesyłkę priorytetową z Polski do Belgii.

Na karty musiał być naklejony znaczek "Polska w Unii Europejskiej".

Zdaniem Hübner, pytania konkursowe nie były łatwe. Dlatego też bardzo cieszy ją fakt, że w konkursie wzięło udział tak dużo dzieci.

Wzięłam udział w konkursie, bo namówił mnie do tego pan od historii. Bardzo zresztą lubię brać udział w różnych konkursach – powiedziała PAP Ania Benkowska ze Szkoły Podstawowej w Somoninie na Pomorzu. Przyznała, że w odpowiedzi na pytania pomogli jej nauczyciele.

Pytania nie były trudne. Dużo rozmawiamy w naszej szkole o Unii Europejskiej. Mówimy na historii, polskim, wiedzy o społeczeństwie oraz na kółku – powiedziała Joanna Kilkowska, gimnazjalistka z Elbląga, która od dwóch lat należy do kółka europejskiego w swojej szkole.

Nad pytaniami wspólnie się zastanawialiśmy. Razem poszliśmy też na pocztę, zapytać, ile kosztuje znaczek do Belgii – powiedział Michał Kluś z Sosnówki w woj. kujawsko-pomorskim, który wraz z sześcioma kolegami i trzema koleżankami wysłał na konkurs jedną pocztówkę.

Zwycięzcy konkursu otrzymali w nagrodę pamiątkowe wieczne pióra z wygrawerowanym napisem "Negocjacje Polska-Unia Europejska 1998-2002" (takie pióra wręczyli swoim współpracownikom na pożegnanie byli polscy główni negocjatorzy) oraz plecaki z niespodziankami, m.in. koszulkami, czapkami, grami, układankami i CD-romami edukacyjnymi.

Zwycięzcy konkursu zjedli także uroczysty obiad w towarzystwie polskich głównych negocjatorów Jana Kułakowskiego i Jana Truszczyńskiego.

Specjalną nagrodę w postaci map, przewodników i albumów otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, których pocztówka miała formę własnoręcznie zrobionej książki poświęconej negocjacjom. W książce znalazły się podpisy wszystkich uczniów szkoły.

Autorzy 100 pocztówek otrzymają pocztą nagrody pocieszenia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę