Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Po 1 maja zakupy w euro?

31 marca 2004

Czy po 1 maja będziemy mogli robić zakupy w euro? Tak. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt stosownego rozporządzenia, który został już rozesłany do konsultacji z innymi resortami.

Proponowane zmiany do rozporządzenia Ministra Finansów z 3 września 2002 roku w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych mają na celu dostosowanie polskiego prawa dewizowego do zawartych przez Wspólnotę i państwa członkowskie z krajami trzecimi umów o współpracy oraz umów o partnerstwie, zawierających postanowienia dotyczące swobody przepływu kapitału i płatności. "Powyższe rozwiązanie ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców sprzedających towary oraz świadczących usługi. Będą mogli przyjmować zapłatę w euro od wszystkich konsumentów, a nie jak dotychczas tylko od konsumentów zagranicznych, co niekiedy stwarzało problemy związane z ich identyfikacją" - czytamy w projekcie ministerialnego rozporządzenia. Z chwilą wejścia do Unii będziemy mogli płacić w europejskiej walucie tylko za te towary, na opakowaniu których podane będą ceny zarówno w złotówkach, jak w i euro.

Teraz u nas płacić w euro mogą tylko cudzoziemcy. Unijną walutę przyjmują kupcy na targowiskach oraz supermarkety, zwłaszcza przy zachodniej granicy. W szczecińskim i wrocławskim "Geancie" zakupy w euro obcokrajowcy robią od końca 2003 roku. - Częściej w Szczecinie. Zgodnie z prawem mogą nabyć towary jedynie na własny użytek, a nie np. na potrzeby firmy - wyjaśnia Renata Gejło z biura prasowego "Geant Polska". Kurs euro wyznaczany jest przez dział finansowy sieci. - Oparty jest na kursie kantorowym i rynkowym. Ma być jak najkorzystniejszy dla klienta tak, by bardziej mu się opłacało robić zakupy w euro niż wymieniać tę walutę na złotówki - dodaje Renata Gejło.
W naszym regionie w żadnym sklepie ani markecie nie można jeszcze płacić w euro, choć zdarza się, że ceny na towarach podawane są w kilku walutach, także w euro. - Przyjmujemy jedynie złotówki. Zapłata w euro? Nic na ten temat jeszcze nie wiemy - usłyszeliśmy w sklepie odzieżowym "Terranova" w Bydgoszczy.

Unijnymi Europejczykami zostaniemy za 31 dni.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę