Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PE wyraził zgodę na członkostwo Rumunii i Bułgarii w UE

15 kwietnia 2005

Eurodeputowani zgodzili się w środę na rozszerzenie Unii Europejskiej o Bułgarię i Rumunię, które przewidziane jest 1 stycznia 2007 roku.

Za przyjęciem Bułgarii do UE głosowało 522 eurodeputowanych, przeciw było 70, a 69 wstrzymało się od głosu. Za przyjęciem Rumunii głosowało 497, przeciw 93, 71 wstrzymało się.

Dzisiejsza decyzja PE ma duże znaczenie polityczne. Rozszerzenie UE o Bułgarię i Rumunie jest kontynuacją wielkiego politycznego projektu, jakim było rozszerzenie z 1 maja 2004 –  ocenił po głosowaniu wiceprzewodniczący PE Jacek Saryusz-Wolski (PO).

Głosowaniu towarzyszyło wiele emocji i kontrowersji, gdyż jeszcze w środę rano nie wiadomo było, czy w ogóle do niego dojdzie. Cześć eurodeputowanych chciała odłożyć debatę, argumentując, że odbywa się ona zbyt wcześnie - 21 miesięcy przed planowanym wejściem obu krajów do UE - podczas gdy zarówno Bułgarii jak i Rumunii wciąż pozostało do spełnienia wiele zobowiązań, głównie w kwestii administracji i sądownictwa, walki z korupcją, kontroli granic czy mniejszości narodowych. W grudniu przywódcy państw UE zdecydowali, że gdyby kraje te nie wypełniły zobowiązań, to możliwe jest przesunięcie rozszerzenia o rok.

Poczekajmy na raport Komisji Europejskiej o postępach członkowskich –  apelował austriacki eurodeputowany Johannes Swoboda (chadecja), przypominając braki obu krajów w przygotowaniach do członkostwa.

Złożony przez frakcję Zielonych wniosek o odsunięcie głosowań został jednak odrzucony. Za odłożeniem głosowania w sprawie Bułgarii było 144 posłów, przeciw 498, 18 wstrzymało się. Za odłożeniem głosowania w sprawie Rumunii (uznawanej za mniej przygotowaną do członkostwa) głosowało 153 posłów, przeciw - 490 i 20 się wstrzymało.

Daniel Cohn-Bendit, szef frakcji Zielonych, powiedział PAP, że lepiej byłoby, gdyby głosowanie odbyło się po listopadzie, po publikacji raportu Komisji o postępach Rumunii i Bułgarii. Podkreślił jednocześnie, że jego grupa popiera wejście do UE obu krajów, choć w głosowaniu większość jej członków się wstrzymała. Przypomniał jednak, że oba kraje wciąż nie spełniają warunków socjalnych i sądowniczych. Gdyby przyjęte raporty dotyczyły Turcji, to jestem pewien, że PE nie dałby zgody na rozszerzenie – dodał.

PE uzyskał od Rady UE zapewnienie, że w przypadku propozycji Komisji Europejskiej o odłożeniu rozszerzenia o rok lub użycia specjalnych klauzul ochronnych (wykluczających Bułgarię lub Rumunię z danej polityki unijnej), Rada podejmie ostateczną decyzję po skonsultowaniu się z parlamentem.

Ponadto, dopiero "w ostatniej chwili" w środę doszło do porozumienia PE z Radą UE w sprawie współpracy instytucjonalnej dotyczącej finansowania rozszerzenia. Kompromisową poprawkę w tej sprawie zgłosił szef komisji budżetowej Janusz Lewandowski (PO).

Aprobata PE dla rozszerzenia UE o Rumunię i Bułgarię była niezbędna. Podpisanie traktatów członkowskich przewidziane jest na 25 kwietnia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę