Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Norwegia pomoże wykorzystać fundusz OEG

7 maja 2003

W połowie czerwca przedstawiciele Polski i Norwegii rozpoczną wspólne prace, by przygotować Polskę do dobrego wykorzystania funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – poinformowała PAP minister ds. europejskich Danuta Hübner.

Minister przebywała w poniedziałek, 5 maja z wizytą w Norwegii, która, obok państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), Islandii i Lichtensteinu, tworzy z państwami UE Europejski Obszar Gospodarczy.

Przystępując do UE 10 krajów kandydujących, w tym Polska, wejdą także do EOG. Jednak negocjacje w tej sprawie nie zostały jeszcze zakończone ze względu na brak porozumienia między Polską a Komisją Europejską w sprawie kontyngentu na import ryb. Polski rząd walczy o utrzymanie taniego importu norweskich i w mniejszym stopniu islandzkich śledzi, makreli i łososi dla uzależnionych od tego importu polskich przetwórni rybnych.

Hübner w Oslo spotkała się m.in. z sekretarzem stanu w norweskim MSZ Kimem Traavikiem. Jak poinformowała, podczas tych rozmów zaznaczono m.in. potrzebę zakończenia negocjacji w sprawie EOG najpóźniej do końca czerwca, tak by porozumienie mogło być ratyfikowane łącznie z Traktatem Akcesyjnym, a wejście do EOG mogło nastąpić w tym samym czasie, co przystąpienie do Unii.

– W czerwcu, jak tylko skończą się negocjacje, przystąpimy do rozmów o przygotowaniach do wykorzystania funduszu EOG –  powiedziała Hübner.

Fundusz ten, przeznaczony dotychczas dla najuboższych krajów Unii, finansowany jest głównie przez Norwegię i w niewielkim stopniu także przez Islandię i Liechtenstein. Ma on po rozszerzeniu UE wzrosnąć prawie dziesięciokrotnie i sięgnąć łącznie 233,4 mln euro rocznie, przy czym dzielić się będzie na dwie części.

  Pierwsza, w wysokości 120 mln euro rocznie, będzie zasilana przez trzy kraje i dzielona między 13 państw – dotychczasowych beneficjentów: Grecję, Hiszpanię i Portugalię oraz 10 nowych państw członkowskich, w tym Polskę. Druga część funduszu – 113,4 mln euro rocznie – będzie w całości finansowana przez Norwegię i dzielona między nowe państwa członkowskie. Polsce przypadnie połowa tej kwoty.

Według minister, Norwegia chce, byśmy razem ustalili, jak wykorzystamy te dodatkowe pieniądze z drugiej części funduszu. Są to, jej zdaniem, uzasadnione działania, bo na przykład Hiszpania nie potrafiła wykorzystać tego funduszu i musiała go oddawać.

Minister poinformowała, że rozważana jest możliwość, by pieniądze te przeznaczyć na rekompensatę i wsparcie przedsiębiorstw przetwórstwa rybnego.

Tematem rozmów była też, według Hübner, przyszła polityka rozszerzonej UE wobec jej wschodnich sąsiadów. Jak powiedziała minister, Norwegowie chcą uczestniczyć w polityce bliskiego sąsiedztwa, którą UE przygotowuje wobec przyszłych sąsiadów z Europy Wschodniej. – Norwegowie podzielają pogląd, że potrzebne jest pogłębienie współpracy z tymi państwami, w szczególności z Ukrainą i Rosją – powiedziała.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę