Młodzież to najcenniejszy kapitał wchodzącej do Unii Europejskiej Polski; to na nią trzeba postawić, a przyniesie to w przyszłości korzyści naszemu krajowi - powiedział w piątek 21 bm. prezes PSL Jarosław Kalinowski, otwierając w warszawskiej siedzibie Stronnictwa trzydniową konferencję "Kształcenie humanistyczne - szkoła a uczelnia".
"W wielkiej polityce, w kolejnych programach i działaniach reformatorskich, gubi się to, co powinno być jednym z filarów kształcenia polskiej młodzieży" - uważa Kalinowski. Przypomniał, że młodzi ludzie powinni być nie tylko świetnie przygotowani do przyszłej pracy, lecz także "kształceni na prawdziwych humanistów, którzy w przyszłości będą przewodnikami w swoim środowisku".
"Wasze działanie właśnie to czyni" - zwrócił się prezes PSL do uczestników konferencji.
Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Nauczycieli Humanistów "Prowincja". Uczestniczą w niej nauczyciele poloniści i historycy ze szkół wiejskich z terenu Polski wschodniej oraz nauczyciele akademiccy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Celem konferencji jest doprowadzenie do porozumienia pracowników naukowych uczelni i nauczycieli co do wspólnej koncepcji kształcenia humanistycznego w szkołach ponadgimnazjalnych. Organizatorzy uważają, że może to pomóc w adaptacji młodzieży z prowincji, podejmującej studia na wyższej uczelni.
"Często nauczyciele narzekają na nauczycieli akademickich. Warto byśmy poznali problemy i racje drugiej strony" - powiedziała szefowa Stowarzyszenia Nauczycieli Humanistów "Prowincja" prof. Alina Kowalczykowa.