Do końca kwietnia 2003 r. zagospodarowaliśmy 81,3 proc. środków przekazanych nam przez Komisję Europejską na inwestycje z zakresu m.in. ochrony środowiska, rolnictwa, transportu, współpracy przygranicznej, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz administracji publicznej.
NIK przedstawiła obszerny raport z kontroli pozyskiwania i wykorzystania środków finansowych z funduszu PHARE. W odróżnieniu od poprzednich raportów na ten temat zawierających alarmujące wnioski, tym razem powiało umiarkowanym optymizmem. W okresie objętym kontrolą, czyli w latach 1998-2003, Komisja Europejska przekazała Polsce 755,1 mln euro z przyznanych 1 884 mln euro (40,1 proc.) środków PHARE.
Do końca kwietnia 2003 r. wykorzystano 613,6 mln euro, co stanowiło 81,3 proc. środków przekazanych przez KE i 32,6 proc. środków zakontraktowanych. W tym czasie do budżetu Unii Europejskiej musieliśmy zwrócić 11,1 mln euro z powodu zakwestionowania przez Komisję sposobu wdrażania Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli IACS. NIK stwierdza, że zarówno przeprowadzanie, jak i monitorowanie programów Nowej Orientacji PHARE jest realizowane na ogół skutecznie, a założone efekty rzeczowe są osiągane. Praktycznie już się nie zdarza, aby osoby obsługujące fundusze były niekompetentne. Są przeszkolone i posiadają biegłą znajomość przynajmniej jednego z języków urzędowych Unii.