aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Leczenie prawie za darmo

15 kwietnia 2004

Po 20 kwietnia oddziały NFZ zaczną wydawać formularze uprawniające do bezpłatnej opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.

Uwaga wyjeżdżający za granicę! Po 1 maja już nie musimy kupować ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Trzeba być jednak ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia. Przed wyjazdem wystarczy wziąć z NFZ odpowiedni formularz.

- Niestety, na bezpłatną pomoc będzie można liczyć tylko w nagłych przypadkach - zaznacza jednak Czesław Parol, dyrektor chełmskiej delegatury lubelskiego oddziału NFZ. - Na wysokospecjalistyczne leczenie nadal będzie potrzebna zgoda Ministerstwa Zdrowia lub NFZ.
Nagłe przypadki to np. wypadek, złamanie ręki, ból zęba czy kolka nerkowa. Darmowa opieka udzielona zostanie także kobiecie w ciąży, gdy w czasie pobytu za granicą nastąpi przedwczesny poród.

Formularz zamiast polisy

W Polsce idąc do lekarza musimy przedstawić książeczkę ubezpieczeniową albo odcinek renty, lub emerytury. W krajach unii taką rolę pełnić będą specjalne formularze, które pozwolą nam skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Wystawiane będą na wniosek zainteresowanego. Aby je dostać, trzeba zwrócić się do oddziału lub delegatury NFZ, w miejscu swojego zamieszkania, po specjalny wniosek (przy wyjazdach w celach turystycznych jest to formularz E-111; przy wyjazdach dłuższych, np. na studia, E-128). Wnioski wydawane będą już od 20 kwietnia. Można je również ściągnąć i wydrukować z internetowej strony NFZ: www.nfz.gov.pl/ue.
Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu tożsamości oraz dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia (odcinek renty lub emerytury, aktualną książeczkę ubezpieczeniową, zaświadczenie z ZUS lub KRUS). Gotowe formularze będą do odebrania po około siedmiu dniach. Ważne będą przez miesiąc. Jeżeli więc ktoś planuje dłuższy wypoczynek za granicą, będzie musiał zwrócić się do NFZ o wydanie kolejnego formularza. Można to będzie zrobić np. faksem. Najlepiej przed wyjazdem, przy odbieraniu formularza, umówić się na kontakt. Takie niedogodności wynikają z faktu, że ubezpieczenie w polskim prawie zależne jest od opłacania składek co miesiąc.
Wyjeżdżający nie musi się obawiać, że bez odpowiedniego formularza nie uzyska pomocy medycznej. Jednak w takiej sytuacji będziemy musieli zapłacić za usługę i ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów po powrocie do kraju.

Potwierdzenie ubezpieczenia

W niektórych krajach unii, m.in. Danii, Holandii, Hiszpanii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, zaświadczenie uprawniające do otrzymania świadczeń zdrowotnych wystarczy pokazać lekarzowi lub pracownikowi szpitala. W Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Niemczech, Luksemburgu, Portugalii i Włoszech, trzeba będzie zarejestrować się w tamtejszej instytucji ubezpieczenia zdrowotnego, która wyda własne zaświadczenie o prawie do bezpłatnej pomocy medycznej. Zaniechanie tego obowiązku spowoduje, że trzeba będzie za leczenie zapłacić.

Nie wszystko za darmo

W niektórych krajach wspólnoty za leczenie trzeba będzie częściowo zapłacić. Np. w Austrii od ubezpieczonego pobierana jest opłata w wysokości 7,70 euro (1 euro około 4,7 zł) za każdy dzień pobytu w szpitalu. Członkowie jego rodziny płacą 10-15 euro. Płaci się też za leki: 4,25 euro za każda pozycję na recepcie. W Hiszpanii za przepisane leki należy zapłacić do 40 proc. wartości. Leczenie stomatologiczne nie podlega refundacji. W Grecji np. trzeba się liczyć z koniecznością opłacenia części kosztów badań dodatkowych, np. prześwietlenia rtg. W Portugalii pomoc lekarska kosztuje od 1,5 do 5 euro.

Fundusz czeka na pytania

W najbliższą sobotę, 17 kwietnia w godz. 11-15, w oddziale NFZ w Lublinie (ul. Szkolna 16, tel. 531-06-26; 531-94-88) oraz jego delegaturach terenowych w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12 c, tel. 344-93-00), Chełmie (ul. Ceramiczna 1, tel. 562-22-04) i Zamościu (ul. Partyzantów 3, tel. 677-64-10) będą pełnione dyżury telefoniczne. Pracownicy NFZ będą odpowiadać na pytania ubezpieczonych zainteresowanych informacjami o leczeniu w nowych warunkach zarówno w kraju jak i za granicą. Będzie można również przyjść i porozmawiać osobiście.

Za co zapłacisz

Francja

Pomoc lekarska – z własnej kieszeni pokrywamy 30 proc. kosztów – zwracane jest około 70 proc. zryczałtowanych honorariów lekarzy i stomatologów.
Pomoc stacjonarna – 20 proc. lub 10,67 euro/dzień.
Hospitalizacja – jeżeli leczenie odbywało się w zatwierdzonym szpitalu, oddział NFZ wypłaci co najmniej 75 proc. kosztów bezpośrednio szpitalowi. Różnicę musi pokryć pacjent, któremu zostanie również naliczona stała opłata za każdą dobę pobytu w szpitalu.
Leki – 65 proc. za leki z niebieską etykietą, 35 proc. za leki z białą etykietą i tyle samo za leki bez etykiety. Koszty lekarstw opatrzonych nalepkami (vignette)
z symbolem trójkąta nie podlegają zwrotowi.
Testy laboratoryjne – 40 proc.

Niemcy

Za pierwsze 14 dni pobytu w szpitalu naliczona jest stała opłata dobowa, która nie podlega zwrotowi. Z opłaty tej zwolnieni są pacjenci poniżej 18 roku życia.
W aptekach pobierana jest opłata w wysokości uzależnionej od liczby zapisanych lekarstw. Koszty te nie podlegają zwrotowi.
W przypadku „drobnych” lekarstw i środków, takich jak środki przeciwbólowe czy przeciwkaszlowe, płacimy 100 proc.

Wielka Brytania

Pomoc stomatologiczna – 80 proc., maksymalnie 348 funtów.
Protetyka stomatologiczna – 4,76 funta (wyjątek stanowią kobiety ciężarne, dzieci do 16 lat, studenci do 18 lat).
Leki – 5,90 funta za lek.
Wyjątki: osoby powyżej 60 lat, dzieci
do 18 lat, kobiety ciężarne, osoby zażywające niektóre leki przewlekle
i posiadające specjalne zwolnienie .

Włochy

Za przepisane lekarstwa należy zapłacić opłatę zryczałtowaną nie podlegającą refundacji. Jeśli na rachunku z apteki znajduje się słowo ticket, oznacza, że należy zapłacić 100 proc. ceny.
Pomoc lekarska – do 36,15 euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę