Korzyści wynikające z wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty europejskiej - euro będą odczuwalne zarówno na poziomie całej gospodarki, jak też przez poszczególne firmy i osoby fizyczne. Rząd przyjął we wtorek informację na temat perspektyw i skutków przystąpienia Polski do strefy euro.
Według analiz ekspertów, nowa waluta powinna przyczynić się do rozwoju powiązań handlowych i kapitałowych między polskimi podmiotami gospodarczymi a ich kontrahentami europejskimi.
Zdaniem ekspertów z Narodowego Banku Polskiego, w 2030 r. poziom inwestycji będzie wyższy o 13,6-28,3 proc w stosunku do scenariusza bazowego, nie przewidującego wejścia Polski do strefy euro. Oznacza to, że średnioroczne tempo wzrostu inwestycji będzie w tym okresie wyższe o 0,5-1,0 pkt proc. w porównaniu ze scenariuszem bazowym.
Wzrostowi inwestycji będzie towarzyszył wzrost konsumpcji, a jej poziom w 2030 r. będzie wyższy o 4,4-10 proc. Poziom produktu krajowego brutto wzrośnie o 5,6-11,8 proc.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie szacuje, że sam wpływ przyjęcia euro na zwiększenie obrotów handlowych powinien przyczynić się do wzrostu poziomu PKB w Polsce o 5-10 proc w ciągu dwudziestu lat.
Pełny udział w Unii Gospodarczej i Walutowej będzie również istotnym czynnikiem zmniejszającym prawdopodobieństwo wystąpienia w Polsce kryzysu finansowego.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w efekcie eliminacji ryzyka zmienności kursu PLN/EUR obroty handlowe Polski z krajami strefy euro wzrosną w długim okresie o ok. 15-30 proc PKB.