Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się Konferencja podsumowująca wyniki bliźniaczej wspólpracy realizowanej pomiędzy Polską, Francją i Niemcami w ramach Projektu Phare "Rozwój instytucjoalny na rzecz agro- środowiska i zalesień".
W Konferencji uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Krzyżanowska, z Delegatury Komisji Europejskiej w Polsce, ambasador Bruno Dethomas, John O’Rourke, Soline de Villard, Attache’ Rolny Ambasady Francuskiej, Thomas Meier, Attache’ Rolny Ambasady Niemieckiej, Georges Waszkiel z Ministerstwa Rolnictwa Francji, Michel Carriere - Lider projektu i Eric Thebault – Doradca przedakcesyjny. Celem współpracy było dostosowanie i wsparcie systemu instytucjonalnego w zakresie przygotowania do wdrażanie dwóch programów: Programu rolnośrodowiskowego i Programu zalesiania gruntów rolnych - zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej.
Celem współpracy było dostosowanie i wsparcie systemu instytucjonalnego w zakresie przygotowania do wdrażanie dwóch programów: Programu rolnośrodowiskowego i Programu zalesiania gruntów rolnych - zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej.Program rolnośrodowiskowy, w mniejszym stopniu program zalesieniowy, są w polskim rolnictwie zjawiskiem nowym. W krajach UE wdrażane są od 1992 roku i od tego czasu zdobywają coraz większe znaczenia w wymiarze politycznym i finansowym. Programy rolnośrodowiskowe w UE stanowią kluczowy element środków towarzyszących WPR, co jest potwierdzone m.in. obowiązkiem jego wdrożenia we wszystkich krajach członkowskich. Działania rolnośrodowiskowe, realizowane w gospodarstwie rolnym, polegają na podporządkowaniu zasad produkcji rolniczej wymogom ochrony środowiska i krajobrazu. Dlatego też, istnieje duża potrzeba przygotowania m.in. służb doradztwa rolniczego, aby mogły one odpowiadać za takie działania jak szkolenia, kampania informacyjna czy przygotowywanie planów rolnośrodowiskowych.
Nie mniej ważnym celem programu było włączenie problematyki rolnośrodowiskowej do zakresu usług świadczonych przez pracowników systemu doradztwa rolniczego. Z punktu programowania i wdrażania Programu Rolnośrodowiskowego i zalesieniowego, szczególnie ważne było podzielenie się doświadczeniami francuskimi i niemieckimi w zakresie planowania działań, ich złożoności, funkcjonowania Agencji płatniczych, czy funkcjonowania systemu monitoringu i oceny. Rezultatami współpracy bliźniaczej są miedzy innymi:
Podsekretarz stanu Zofia Krzyżanowska wyraziła nadzieję, że fakt zakończenia projektu nie oznacza końca tej współpracy.