Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kłótnia o Unię na Kongresie Polskiego Rolnictwa

31 marca 2003

Sprawa integracji Polski z Unią Europejską podzieliła uczestników Kongresu Polskiego Rolnictwa, który obradował w niedzielę w Warszawie. Wbrew zamierzeniom nie przyjęto deklaracji europejskiej dotyczącej stosunku do integracji z Unią.

Ten punkt obrad wywołał najwięcej kontrowersji wśród uczestniczących w Kongresie działaczy większości polskich związków i organizacji rolniczych. Nad projektami dokumentów kongresowych pracowali dzień wcześniej przedstawiciele organizacji uczestniczących w spotkaniu. Podczas obrad delegaci argumentowali jednak, że tekst nie mówi o ich sprzeciwie wobec uzgodnionego z Unią poziomu dopłat dla rolników.

Były poseł PSL Jacek Soska proponował, żeby przyjąć inną uchwałę – wzywającą rząd do niepodpisywania tych rozdziałów traktatu akcesyjnego, które dotyczą rolnictwa i wysokości polskiej składki do budżetu UE. Podczas wymiany zdań pomiędzy uczestnikami dochodziło do słownych utarczek. "Chcecie rządowi zrobić prezent i przyjąć deklarację poparcia dla Unii Europejskiej. Rolnicy mają swoje zdanie i to je na Kongresie Polskiego Rolnictwa powinniśmy wyrazić, a nie pod dyktando odsuniętych od władzy działaczy, którzy chcą się dorwać do brukselskich stołków" – przekonywał jeden z uczestników kongresu.

 Józef Cepil, który pod nieobecność Andrzeja Leppera reprezentował związek zawodowy Samoobrona, zapowiedział, że jeśli dokument zostanie przyjęty przez aklamację, to przedstawiciele związku opuszczą kongres. Wyjdą też z Polskiej Rady Rolnej, która zrzesza szefów większości organizacji zawodowych na wsi. Ostatecznie prezydium kongresu postanowiło zamknąć obrady i nie przyjmować żadnych wniosków w sprawach europejskich. 

"Musimy uznać, że kongres nie wypracował wspólnego stanowiska w tej sprawie" – powiedział na zakończenie obrad prowadzący je Alfred Domagalski. Ponieważ z sali, na której pod koniec obrad pozostało około stu z 500 uczestników kongresu, nikt nie zgłosił sprzeciwu, Domagalski uznał, że kongres przyjął trzy inne stanowiska. Są to: posłanie do władz, apel do społeczeństwa i intelektualistów oraz deklaracje skierowane do wszystkich organizacji rolniczych i wiejskich w kraju. Dokumenty te dotyczą trudnej sytuacji rolnictwa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę