Komisja Europejska we współpracy z narodowymi urzędami-regulatorami rynków telekomunikacyjnych 25 krajów UE chce wspomóc rozwój usługi VoIP poprzez zapewnienie ram prawnych do jej świadczenia oraz rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Technologia VoIP (Voice over Internet Protocol) pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów połączeń telefonicznych dzięki wykorzystaniu Internetu przy przesyłaniu głosu.
W chwili obecnej VoIP działa w warunkach prawnej niepewności, ponieważ dostawcy tej usługi nie wiedzą, jakie regulacje ich dotyczą. Chcemy dać im tę pewność prawną – powiedział Martin Selmayr, rzecznik odpowiedzialnej za społeczeństwo informacyjne i media komisarz Viviane Reding. Komisarz jest przeciwna zbyt dużym regulacjom w tej dziedzinie i popiera liberalne podejście do tego rodzaju usług – zaznaczył.
Dodał, że Europa pozostała nieco w tyle w dziedzinie wykorzystania technologii VoIP. Najwięcej użytkowników VoIP jest w Japonii - 4,9 mln, a w USA jest ich milion. Jak powiedział rzecznik, KE chce wesprzeć rozwój tej technologii przez rozpowszechnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Widzimy, że rozwój VoIP jest ściśle związany z ekspansją szerokopasmowego dostępu do Internetu, gdyż technologia ta wykorzystuje tego rodzaju połączenia.(...) ambicją KE jest osiągnięcie 50-procentowej penetracji, aby pozwolić konsumentom na korzystanie z wielu interesujących rodzajów usług, w tym VoIP – powiedział Selmayer.
Jak poinformował Selmayer, obecnie w 25 krajach UE szerokopasmowy dostęp do Internetu stanowi 6,5 proc. ogólnego dostępu do sieci.