Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Identyfikacja i śledzenie zwierząt tematem przewodnim tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Weterynaryjnego

28 czerwca 2010
W ciągu ostatnich dwudziestu lat rolnicy UE zmagali się z różnymi epidemiami i chorobami odzwierzęcymi: począwszy od choroby wściekłych krów, poprzez pryszczycę, a skończywszy na "ptasiej" i "świńskiej" grypie. Choroby te, czasem katastrofalne w skutkach, uświadomiły wszystkim znaczenie identyfikowalności (ang. traceability), czyli możliwości lokalizowania i śledzenia żywności na poszczególnych etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji, na przykład poprzez wykorzystanie kodów kreskowych, paszportów zwierząt czy kolczyków.

Jednak konsumenci nie zawsze są świadomi korzyści, jakie niesie ze sobą takie rozwiązanie, a przemysł spożywczy niekiedy postrzega przepisy UE w tej dziedzinie jako uciążliwe.

W dniach 14-20 czerwca odbędzie się Europejski Tydzień Weterynaryjny English . Imprezy organizowane z tej okazji w poszczególnych krajach UE będą miały na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat identyfikacji i możliwości śledzenia w obrębie łańcucha żywnościowego. W Brukseli tydzień rozpocznie się dwudniową konferencją, na której poruszone zostaną różne kwestie, w tym elektroniczne znakowanie owiec oraz znakowanie i śledzenie w rolnictwie ekologicznym i handlu światowym.

Identyfikowalność pomaga organom krajowym zmniejszyć zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska lub łańcucha dostaw, których źródłem są choroby odzwierzęce lub skażone produkty spożywcze. Pomaga także w zagwarantowaniu pochodzenia regionalnych specjałów takich jak szynka parmeńska czy wołowina irlandzka.

Od 2002 r. wszystkie przedsiębiorstwa z branży żywności i pasz muszą być w stanie szybko zidentyfikować źródło pochodzenia i cel podróży swoich produktów. Producenci muszą również powiadomić władze o potencjalnym ryzyku i wycofać z rynku wszystkie niebezpieczne produkty.

"Dziś uznajemy za oczywiste, że znamy historię każdego kawałka wołowiny lub że jesteśmy w stanie prześledzić cykl życia każdej owcy w Unii Europejskiej i każdego produktu spożywczego w łańcuchu żywnościowym", powiedział komisarz ds. zdrowia John Dalli. "Ten poziom ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności nie został jednak osiągnięty w ciągu jednej nocy".



POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę