Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europejskie rynki pracy bez kłódki?

10 września 2004

Państwa dawnej Piętnastki są coraz bardziej skłonne do tego, by po upływie dwóch lat od rozszerzenia Unii Europejskiej zrezygnować z ograniczeń w dostępie do rynków pracy dla obywateli nowych państw członkowskich – powiedział wczoraj dziennikarzom minister ds. europejskich Jarosław Pietras.

W tej chwili jednak Polska nie ma jeszcze deklaracji wszystkich państw Wspólnoty dotyczących zniesienia przez nich ograniczeń. – Zauważyliśmy jednak większą skłonność w rozmowach z niektórymi państwami Unii do tego, by nie podtrzymywały one okresów przejściowych na otwarcie, m.in. dla Polaków, swych rynków pracy – powiedział minister J. Pietras.

Państwa te, jak zaznaczył, nie mają żadnego dowodu potwierdzającego ich obawy, podnoszone podczas negocjacji, dotyczące zalania ich rynków pracy pracownikami z nowych krajów członkowskich. Dlatego już teraz Polska zachęca kraje starej Unii, które nie zrezygnowały z obostrzeń na zatrudnianie Polaków, do ich zniesienia. Przygotowuje się do tego Francja. W pierwszej kolejności w kraju tym zniesione zostaną prawdopodobnie pozwolenia na pracę sezonową. Z kolei decyzję o zniesieniu w maju 2006 r. pozostałych obostrzeń (lub przynajmniej ich części) dotyczących pracy w tym kraju cudzoziemców z nowych państw UE pomoże władzom francuskim podjąć specjalny raport w tej sprawie.

Według ministra J. Pietrasa, najtrudniejsze rozmowy na ten temat Polska będzie prowadzić z Austrią i Niemcami. Kraje te wprowadziły największe i najdłuższe restrykcje (do 2011 r.) na zatrudnianie naszych obywateli oraz innych z nowych państw Wspólnoty.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę