W najnowszym dorocznym raporcie (Transition Report 2002) Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poddał ocenie polską politykę monetarną i fiskalną, tempo prywatyzacji dużych zakładów i przekształcenia w rolnictwie. Według EBOR warunki działania dla zagranicznych inwestorów są w Polsce trudniejsze w porównaniu z innymi postkomunistycznymi krajami, a istotnym zagrożeniem jest opóźnienie reformy rolnictwa.
Jako największą przeszkodę dla rozwoju EBOR podaje korupcję, która jest problemem poważnym i występującym na dużą skalę, publiczne przetargi są niewystarczająco przejrzyste i rzetelne.
Najważniejsze zadania dla Polski to w tej chwili starania o:
1. Lepsze skoordynowanie polityki monetarnej i fiskalnej. Obecnie poluzowywaniu polityki monetarnej towarzyszy utrzymywanie wysokiego deficytu fiskalnego, co spowodowane jest częściowo spowolnieniem tempa wzrostu. Oceniając politykę monetarną EBOR przedstawił sytuację zastraszająco jasno: Deficyt finansowany jest głównie poprzez emisję długu, a proporcja długu publicznego do PKB przekracza obecnie 45%. W razie sięgnięcia 50% samoczynnie uruchamiają się mechanizmy prawne hamujące ekspansję polityki fiskalnej, w tym limity deficytu budżetu centralnego i budżetów samorządowych.
2. Przyspieszenie prywatyzacji dużych zakładów. Państwo odgrywa zbyt dużą rolę w gospodarce. Mimo postępów prywatyzacji skarb państwa nadal kontroluje ok. 2 tys. przedsiębiorstw, w tym trzy duże banki (PKO BP, BGŻ i BGK), PZU SA, wszystkie największe huty, KGHM i kilka innych dużych przedsiębiorstw większość z nich niezrestrukturyzowanych i znajdujących się w finansowych trudnościach. Po utworzeniu obecnego rządu proces prywatyzacji został wstrzymany. Wpływy z prywatyzacji za 8 miesięcy 2002 roku wyniosły 0,8 mld zł, co odpowiada 12 proc. założonego planu.
3. Zdynamizowanie przekształceń w rolnictwie. Tu tempo przeobrażeń jest, zdaniem EBOR, najwolniejsze. Bank podaje: Ograniczoną restrukturyzację osiągnięto na wsi, a co do reform sektora gospodarki wiejskiej nie ma społecznego konsensusu. Gospodarstwa rolne nadal otrzymują znaczne państwowe subsydia, w tym świadczenia emerytalne dla rolników na poziomie 10 proc. i nisko oprocentowane pożyczki. Liczba małych gospodarstw rolnych o przeciętnej powierzchni 8 ha wynosi 2 mln. W rezultacie sektor rolny jest nieefektywny, zatrudnia ok. 19 proc. ogółu siły roboczej i wytwarza 3,7 proc. PKB. Wydajność pracy w polskim rolnictwie wynosi tylko 13 proc. przeciętnej dla UE. Restrukturyzację i prywatyzację, w dłuższym okresie, Banku Gospodarki Żywnościowej, który jest głównym, a w wielu miejscowościach jedynym bankiem kredytującym sektor rolny; uznaje EBOR za najważniejszy element wsparcia dla rolnictwa i jego przeobrażeń.
4. Przeprowadzenie reformy systemu rent inwalidzkich.