Ptak_Waw_CTR_2024

Broszura o Unii dla każdej parafii

3 czerwca 2003

W poniedziałek, 2 czerwca do wszystkich parafii w Polsce trafiała kolejna publikacja przeznaczona dla księży i innych osób związanych z Kościołem, a dotycząca integracji europejskiej.  Powinna dzisiaj, jutro dotrzeć do wszystkich parafii w Polsce – poinformował  Rafał Budnik z wydawnictwa "Wokół nas".

W ostatnim tygodniu przed unijnym referendum 12 tys. placówek otrzyma kolejną "europejską" broszurę z rozpoczętej dwa lata temu "niebieskiej serii pt.: "Polska w nowej Europie – 10 pytań o przyszłość".

Na pytanie o bilans kosztów i zysków odpowiada w niej publicysta ekonomiczny "Wprost" i "Tygodnika Powszechnego" Michał Zieliński; na pytanie czy rozszerzenie oznacza finał integracji odpowiada minister ds. europejskich Danuta Hübner; czy wykorzystamy unijna pomoc – pracownik naukowy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, specjalista w dziedzinie funduszy europejskich Janusz Rowiński, a czy rozszerzenie nie stworzy nowych podziałów – rektor Kolegium Europejskiego w Natolinie – Piotr Nowina-Konopka.

O tym jak poprawić obraz Polaka w Europie Zachodniej pisze szefowa Instytutu Spraw Publicznych, socjolog prof. Lena Kolarska-Bobińska; o zagrożeniach dla rodziny, moralności i religii we współczesnej Europie – prorektor Uniwersytetu Śląskiego, również socjolog prof. Wojciech Świątkiewicz, a o wartościach, na jakich oprze się nowa Unia – ks. Helmut Juros, teolog i politolog, profesor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu i Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ponadto o zagrożeniu suwerenności po wejściu Polski do Unii Europejskiej pisze Michał Góra, dziennikarz i pomysłodawca krakowskich spotkań z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", a były wiceminister w MSWiA Antoni Podolski – o największym zagrożeniu dla polskiej racji stanu w "nowej" Europie. Wreszcie na ostatnie umieszczone w tym zbiorku pytanie: W jakim kierunku zmierza Europa?, odpowiada ks. Piotr Mazurkiewicz – teolog, socjolog i politolog, profesor Uniwersytetu im. kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Budnik powiedział, że jest to już szósta publikacja przybliżająca  problematykę integracji Polski z Unią Europejską rozsyłana do parafii. –  Ta jest taka przedreferendalna i nawiązuje do dyskusji, która będzie miała miejsce we wrześniu w Krakowie – dodał. 

Wyjaśnił, że w dniach 12-13 września odbędzie się tam trzecia konferencja z cyklu "Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej" pod hasłem: "Jedna czy dwie Europy?"
– Realizujemy ten projekt z Papieską Akademia Teologiczną. Głównym naszym partnerem jest ksiądz biskup Tadeusz Pieronek –  bez niego nie byłoby możliwości zorganizowania tej konferencji w takim wymiarze ani zaproszenia takich osobistości –  zwrócił uwagę Budnik.
W krakowskiej konferencji, nad którą patronat objął kardynał Franciszek Macharski mają uczestniczyć bowiem m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, szef Komisji Europejskiej Romano Prodi, minister ds. europejskich Danuta Hübner, główny negocjator Jan Truszczyński, a także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kardynał Paul Poupard, patriarcha Wenecji arcybiskup Angelo Scola i nuncjusz papieski przy Wspólnotach Europejskich arcybiskup Faustino Sainz-Munoz. Mają też być byli ministrowie spraw zagranicznych: Andrzej Olechowski i Władysław Bartoszewski oraz włoski minister ds. europejskich Rocco Buttiglione i ambasadorowie Polski w Watykanie i Austrii: Hanna Suchocka i Irena Lipowicz.

Rafał Budnik poinformował, że wydawnictwo współpracuje również z Europejską Partią Ludową skupiającą w Parlamencie Europejskim chrześcijańskich demokratów.

"Wokół nas", które wydało ten zbiór odpowiedzi na najczęściej zgłaszane przez polskich duchownych pytania i wątpliwości, powstało w Gliwicach w pierwszej połowie lat 80. jako drugoobiegowe wydawnictwo publikujące poza kontrolą cenzury. W roku 1989 zmieniło status i rozpoczęło działalność oficjalną, poszerzając obszar swoich zainteresowań.

Tematyka wydawanych książek obejmuje kilka głównych działów wydawniczych m.in: albumy fotograficzne, ukazujące życie mieszkańców i architekturę miast polskich przed 1945 rokiem; dwujęzyczne pozycje związane z historią i kulturą Śląska oraz stosunkami polsko-niemieckimi, a także broszury informacyjne i opracowania podręcznikowe dotyczące integracji europejskiej.
W tej dziedzinie dorobek wydawnictwa przekracza kilkadziesiąt tytułów, które powstały we współpracy z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, fundacjami oraz instytucjami pozarządowymi w Polsce.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę