Produktami podlegającymi regulacjom wspólnego rynku baraniny są:
Podstawowymi elementami unijnych regulacji rynku baraniny i koźliny są:
Ceny i interwencja
Cena podstawowa ustalana jest corocznie, przy uwzględnieniu aktualnej i przewidywanej sytuacji na rynku mięsa baraniego, produkcji, konsumpcji i sytuacji na innych rynkach (szczególnie wołowiny i cielęciny). Cena podstawowa jest co tydzień aktualizowana, ze względu na sezonowe wahania cen na unijnym rynku baraniny.
Cena reprezentatywna jest ceną rynkową świeżych/schłodzonych tusz jagnięcych, obliczaną co tydzień na podstawie reprezentatywnych cen rynkowych w krajach członkowskich.
W przypadku obniżki cen rynkowych baraniny stosuje się instrument dotowania prywatnego przechowywania tego mięsa. System może być uruchomiony jest wtedy, gdy ceny rynkowe baraniny spadną poniżej pewnego minimum:
Wsparcie prywatnego przechowywania stosowane jest jedynie do tusz i półtusz z jagniąt młodszych niż 12 miesięcy, i jest uruchamiane w drodze przetargów.
Prywatne przechowywanie
Prywatne przechowywanie zostało wprowadzone Rozporządzeniem Komisji nr 3013/89 i ma zastosowanie od l stycznia 1990r. Pomoc do prywatnego przechowywania (składowania) ma zastosowanie jedynie do kilku regionów kontyngentowych, którymi są Wielka Brytania, Irlandia Północna oraz każde inne, rozpatrywane osobno państwo członkowskie.
Instrumenty polityki handlowej
Cła, kontyngenty, SSG
W imporcie do UE żywych zwierząt i mięsa baraniego z krajów trzecich obowiązują kwoty taryfowe. Z krajów kandydujących do UE importowane są żywe jagnięta, owce i kozy oraz mięso owcze i koźlina świeże, chłodzone lub mrożone. Wśród tych krajów najwyższe kwoty w 2002 r. przysługują Węgrom (16,2 tyś. ton), Polsce (9,2 tyś. ton) i Rumunii (8 tyś. ton).
Clą importowe na produkty objęte regulacjami unijnymi są zróżnicowane nie tylko ze względu na asortyment, ale również okres, w którym prowadzony jest import. W 2000 r. stawka celna w okresie l.01.do 30.06. wynosiła 14%, a w drugiej połowie roku 12,8% dla wszystkich asortymentów objętych regulacjami rynku baraniny.
Subsydia eksportowe
Nie stosuje się subsydiów eksportowych na wspólnym rynku baraniny.
Licencje eksportowe
W handlu zagranicznym produktami objętymi wspólnym rynkiem baraniny obowiązują licencje eksportowe wydawane przez uprawnione do tego władze krajów eksportujących.
Przygotowanie opracowania:
Rozdz. 1,3,4 - Sekcja Analiz
Ekonomicznych Polityki Rolnej (SAEPR)/FAPA (tel. 623-10-01); Rozdz. 3 - Zespół
Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU)/FAPA (tel.: 623-22-56); Rozdz.
2-Departament Integracji Europejskiej MRiRW (tel.: 623-24-71)