Agencja Rynku Rolnego uruchamia od 18 marca 2004 roku dodatkowy bezcłowy kontyngent na import zbóż z krajów spoza Unii Europejskiej w wysokości 600 tys. ton - poinformował w środę rzecznik prasowy Agencji Radosław Iwański.
W ramach kontyngentu importerzy będą mogli sprowadzić do Polski pszenicę, żyto, jęczmień, owies, kukurydzę i pszenżyto, a wiec głównie zboża paszowe.
Zainteresowani importem będą musieli przed uzyskaniem pozwolenia złożyć kaucję w wysokości 10 euro za tonę. Zwrot kaucji nastąpi po okazaniu dokumentów przywozowych - dodał rzecznik.
Iwański podkreślił, że bezcłowy import zbóż obowiązuje tylko do momentu wstąpienia Polski do Unii, tj. do 30 kwietnia 2004 roku. Importerzy, którzy chcą zdążyć z zakupami ziarna przed 1 maja br., powinni już zacząć starania o pozwolenie. Agencja będzie przyjmowała wnioski od 18 marca br. Jedno pozwolenie będzie dotyczyło nie więcej niż 50 tys. ton zbóż.
Ustanowienie kolejnego kontyngentu na import zbóż związane jest z niedoborem ziarna, zwłaszcza paszowego, i ma na celu wyrównanie braków oraz niedopuszczenie do wzrostu cen.
W sezonie 2002/2003 zbiory zbóż były o 13 proc. niższe od zbiorów z poprzedniego sezonu. Niedobór ziarna szacowany jest na 3,5 mln ton.
ARR obecnie sprzedaje w sposób ciągły zapasy ziarna dla młynarzy będące w posiadaniu agencyjnych spółek.
Poprzedni kontyngent, który realizowany był na początku tego roku i dopuszczał bezcłowy import 600 tys. ton zbóż, nie został w pełni wykorzystany. Przedsiębiorcy wyrazili wówczas chęć importu 412 tys. ton ziarna. Do Polski sprowadzono głównie kukurydzę z Ameryki Południowej.