Aż 70% substancji aktywnych zostało wycofanych z europejskiego rynku przez ostatnich kilkanaście lat. W tym roku Komisja Europejska podejmie decyzje w sprawie pozostałych 40 substancji, a cały proces dostosowania się do bardziej ekologicznych norm powinien się zakończyć do 2010 roku.
Jeszcze w 1993 roku na unijnym rynku było 707 substancji aktywnych. Obecnie do stosowania dopuszczonych jest zaledwie 304. Co to oznacza dla rolników? Przede wszystkim skurczyła się lista dostępnych środków ochrony roślin. I tak wycofano około 25% herbicydów oraz 1/5 fungicydów i insektycydów. W tym roku należy się spodziewać decyzji w sprawie ostatnich 40 substancji aktywnych
Marian Zalewski – wiceminister rolnictwa: toczy się jeszcze proces odnoszący się do 40 substancji aktywnych, on w zasadzie sprowadza się do ponad dwudziestu środków ochrony roślin będących w Polsce ale co do nich, mamy przekonanie, że ich to negatywnie dotyczyć nie będzie.
Wydanie decyzji przez Komisję Europejską spodziewane jest jeszcze w tym roku.
Michał Fogg – Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin: wykonano pewien gest w stosunku do producentów środków ochrony roślin, którzy nie zdążyli uzupełnić dokumentacji.
Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że mimo masowego wycofywania pestycydów z rynku bezpieczeństwo i ochrona roślin będzie zachowana.