Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

11 mld Euro na inwestycje

12 czerwca 2003

W latach 2004-2006 łącznie z Funduszu Spójności i Funduszy Strukturalnych Polska otrzyma ponad 11 mld Euro. Połowa tych pieniędzy kierowana jest do samorządów – powiedziała wiceminister gospodarki i pracy Krystyna Gurbiel podczas konferencji „Skuteczne sposoby finansowania infrastruktury lokalnej 2003-2006”.

Pieniądze pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej będą w najbliższych latach najważniejszym źródłem finansowania rozwoju gmin i regionów – dodała wiceminister. Konferencję, która odbyła się w środę 11 czerwca br. w Warszawie, zorganizowało Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Polsko-Hiszpańska Izba Gospodarcza. 

Jak zapewniła minister Krystyna Gurbiel, do końca czerwca powinien być gotowy system absorpcji unijnych pieniędzy. Podstawową kwestią jest jednak przygotowanie projektów konkretnych inwestycji przez samorządy. MGPiPS przy współpracy urzędów marszałkowskich przygotowuje bazę projektów, które mogą być współfinasowane z funduszy strukturalnych. Gminy i powiaty zgłaszają do urzędów marszałkowskich konkretne projekty, które są oceniane. Najlepiej przygotowane z nich kierowane są następnie do ministerstwa gospodarki i pracy, gdzie przechodzą kolejny proces weryfikacji. W chwili obecnej mamy już kilkadziesiąt projektów, które są gotowe do realizacji – poinformowała Krystyna Gurbiel. Mimo że członkiem Unii Europejskiej staniemy się dopiero od maja 2004 roku, już od stycznia 2004 projekty będą mogły być finansowane z funduszy strukturalnych – dodała wiceminister.

Minister Krystyna Gurbiel mówiła także o przygotowaniu administracji do absorpcji unijnych środków. W czerwcu br. urzędy centralne otrzymały dodatkowe etaty na ten cel. Przygotowywane są również podręczniki na temat możliwości i zasad korzystania z Funduszu Spójności i funduszy strukturalnych. Będą one zawierały m.in. projekty wzorów wniosków, projektów aplikacyjnych i raportów, jakie trzeba przedkładać Komisji Europejskiej.

Na przełomie sierpnia i września rozpoczną się szkolenia dla administracji samorządowej. Przeszkolimy po dwie osoby z każdej gminy, powiatu i województwa tak, aby w każdym samorządzie znalazły się osoby, które będą wstanie przygotować dokumentację dla Komisji Europejskiej – zapowiedziała wiceminister Krystyna Gurbiel. Pod koniec czerwca ruszy pierwsza runda negocjacji Narodowego Planu Rozwoju z Komisją Europejską. Na początku listopada powinniśmy już dokładnie wiedzieć, na co możemy przeznaczyć unijne pieniądze – poinformowała wiceminister gospodarki i pracy. 

Minister Gurbiel mówiła również o pracach nad ustawą o Funduszu Inwestycji Komunalnych, z którego mogłyby być finansowane koszty przygotowania dokumentacji technicznej do projektów współfinasowanych przez UE. Fundusz ma powstać ze środków budżetowych i funkcjonować w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego. Podobne rozwiązanie z powodzeniem wprowadziły Włochy. W Urzędzie Zamówień Publicznych trwają prace nad ustawą Prawo o zamówieniach publicznych, która umożliwi UZP kontrolę wydatkowania środków na realizację projektów finansowanych przez UE. Jak do tej pory nie ma w Polsce takiej instytucji. W MGPiPS trwają natomiast prace nad zmianą ustawy o rozwoju regionalnym, które pozwolą w ramach kontraktów wojewódzkich na wspieranie wkładu własnego samorządów oraz prefinasowanie projektów realizowanych ze środków funduszy europejskich.

Głównym celem konferencji było dostarczenie samorządom informacji na temat możliwości finansowania infrastruktury lokalnej z różnych źródeł, z zastosowaniem różnorakich rozwiązań prawnych, m.in. partnerstwa publiczno-prywatego (PPP) oraz środków Unii Europejskiej. W konferencji „Skuteczne sposoby finansowania infrastruktury lokalnej 2003-2006” wzięli udział m.in.: Krystyna Gurbiel - wiceminister gospodarki i pracy, Bruno Dethomas – ambasador Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz przedstawiciele MGPiPS, Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, samorządów lokalnych z całej Polski oraz eksperci – prawnicy, bankowcy, inwestorzy


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę