Euro we wtorek umocniło się na rynkach światowych, co odbiło się osłabieniem polskiej waluty. Natomiast rentowność papierów skarbowych wzrosła po informacjach o zamiarze rezygnacji przez Leszka Millera z kierowania SLD.
We wtorek złoty osłabił się o 1,9 gr wobec euro i nie zmienił poziomu wobec dolara w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem, osiągając około godz. 17.00 kurs 4,8740 zł za euro i 3,80 zł za dolara. Odchylenie od parytetu wynosiło pod koniec dnia 2,55 proc. po jego słabej stronie, w porównaniu z 2,33 proc. na poniedziałkowym zamknięciu.
Do dzisiejszego spadku wartości złotego przyczyniło się dalsze umocnienie euro na rynkach światowych. I również jutro kurs złotego będzie pod wpływem euro – powiedział Marek Zuber, ekonomista z TMS. Dziś na rynku było spokojnie. Złoty nie zareagował na informacje o rezygnacji premiera Millera ze stanowiska szefa SLD. Na rynek nie miało wpływu też podanie, kto będzie członkiem RPP z wyboru prezydenta – dodała Agnieszka Decewicz, analityczka z Pekao SA.
Rzecznik prasowy SLD Jerzy Wenderlich poinformował we wtorek, że premier Leszek Miller zrezygnuje z pełnienia funkcji przewodniczącego SLD na konwencji partii, która przewidziana jest na 6 marca. Natomiast prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał we wtorek do Rady Polityki Pieniężnej Andrzeja Wojtynę, Andrzeja Sławińskiego i Dariusza Filara.
Zamiary premiera Millera odbiły się jednak negatywnym echem na rynku papierów skarbowych. Dotyczy to szczególnie inwestorów zagranicznych, którzy z obawą podeszli do decyzji premiera. A dodatkowo po godz. 16 pojawiło się jeszcze zlecenie klienta na sprzedaż papierów i rentowności obligacji poszły w górę – powiedział Przemysław Magda, analityk z Banku Handlowego. W rezultacie we wtorek rentowność dwuletnich obligacji OK0406 wzrosła o 11 pkt bazowych do 6,26 proc., pięciolatek DS0509 o 12 pkt, do 6,70 proc., a dziesięciolatek DS1013 o 11 pb do 6,71 proc.
Według analityka BH, rynek będzie czekał teraz na wyniki środowej aukcji zamiany obligacji prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Za obligacje serii OK0404 wydawane będą obligacje serii OK0406, DS0509 i DS1013, a za obligacje serii OS0604 i PK0704 wydawane będą obligacje serii DS0509 i DS1013. Według analityka Banku Handlowego, środowe dane o produkcji przemysłowej nie powinny wpłynąć na sytuację na rynku długu. GUS poda w środę o godz. 16.00 dane o dynamice produkcji przemysłowej i o cenach tej produkcji w styczniu 2004 roku. Według ostatniej ankiety PAP, produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 9,62 proc.