W poniedziałek kurs złotego rósł nadal dzięki optymistycznym danym makroekonomicznym oraz zleceniom klientowskim.
Ceny obligacji spadły, po podaniu wielkości większej od oczekiwanej podaży na środową aukcję "pięciolatek" oraz z powodu popołudniowych spadków na rynkach zagranicznych, uważają dealerzy. Zdaniem dealerów złotemu pomogły lepsze od oczekiwanych piątkowe dane o deficycie obrotów bieżących, poniedziałkowe dane o deficycie budżetowym oraz wcześniejsza zapowiedź ministerstwa finansów o planach zamiany na rynku na złote pieniędzy z emisji obligacji o wartości 400 milionów franków szwajcarskich. Złoty wzrósł od rana o około 0,5 procent zarówno do dolara jak i euro. Wobec koszyka walut po południu notowany był na poziomie 0,85 procent poniżej parytetu wobec minus 1,36 procent rano.
Nastroje na rynku walutowym są dość optymistyczne, także dzięki zleceniu klientowskiemu oraz oczekiwaniom na wymianę franków szwajcarskich na złote z emisji obligacji – powiedział Mariusz Hajduk, dealer z SG Banku. Ceny obligacji jednak spadły w ślad za zniżkami na rynkach europejskich po podaniu danych z USA o produkcji przemysłowej. Dealerzy dodają, że spadki zapoczątkowała też publikacja przez Ministerstwo Finansów większej oferty obligacji niż oczekiwał rynek.
Ceny obligacji spadły aczkolwiek nic wielkiego na rynku się nie wydarzyło. Podaż okazała się zbyt duża, a rynek oczekiwał, że będzie do dwóch miliardów złotych i to był taki pierwszy impuls, który spowodował małą wyprzedaż – powiedział Marek Kaczor, dealer papierów dłużnych z PKO BP. Później dane z USA spowodowały osłabienie się obligacji niemieckich i także nasz rynek zareagował, ale przy bardzo małych obrotach –– dodał.
Ministerstwo Finansów ma zaoferować w środę obligacje pięcioletnie (DS0509) o wartości 2,3 miliarda złotych, czyli w górnej granicy zakładanego wcześniej przedziału 1,5-2,5 miliarda. Rynek oczekiwał oferty bliżej dolnej granicy. Na poniedziałkowej aukcji bonów resort sprzedał całą ofertę bonów 52-tygodniowych o wartości 1,2 miliarda złotych, a rentowności bonów spadły. Rynek czeka też na dane o inflacji za luty, które GUS ma opublikować o godzinie 16.00.
Kursy rynkowe o godz. 15.39
Euro/złoty 4,7108 wobec 4,7334 w poniedziałek o 9.35
Dolar/złoty 3,8430 wobec 3,8613
Rentowność obligacji
2-letnie (OK0406) 6,34 proc. wobec 6,28 proc.
5-letnie (DS0509) 6,61 proc. wobec 6,55 proc.
10-letnie (DS1013) 6,63 proc. wobec 6,58 proc.