Już nie o dziewięć zasiłków, a o trzy: stały, okresowy i celowy, można będzie ubiegać się z pomocy społecznej. Postanowił o tym Sejm przyjmując nową ustawę o pomocy społecznej.
Prawo do zasiłku stałego będą mieć członkowie gospodarstw wieloosobowych, których dochód na osobę nie przekracza 316 zł, a także osoby samotnie żyjące, o ile ich dochód nie jest wyższy od 461 zł. Wysokość tego świadczenia ma być weryfikowana co trzy lata. Zasiłek okresowy przysługiwałby ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność czy bezrobocie. Z kolei zasiłek celowy wypłacany byłby jednorazowo.
Posłowie opowiedzieli się ponadto za wprowadzeniem trójskładowej odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej. Odpłatność ta ma obciążać pensjonariusza, jego rodzinę oraz na końcu gminę – gdy środki pensjonariusza nie będą wystarczające.
Ustawa określa również zasady funkcjonowania placówek opiekuńczo-wychowawczych, które w przyszłości mają być finansowane z dochodów własnych powiatu. Przez rok utrzymana będzie dotacja z budżetu, potem każdy powiat sam zapłaci za dziecko zamieszkałe na jego terenie. Przewidziano także możliwość ustanowienia rodziny zastępczej dla dziecka niedostosowanego społecznie.