Po wejściu do UE nowe obowiązki obejmą m.in. producentów środków żywienia zwierząt. Przepisy nakładają na nich wymogi dotyczące stanu technicznego zakładu i znajdujących się w nim urządzeń, a także obowiązek prowadzenia dokumentacji produkcji.
3 lutego br. wchodzi w życie rozporządzenie ministra rolnictwa z 17 listopada 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań technicznych i organizacyjnych dotyczących wytwarzania środków żywienia zwierząt (Dz.U. z 2003 r. nr 204, poz. 184). Przepisy te oparte są w całości na regulacjach europejskich. Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania techniczne i organizacyjne przy wytwarzaniu dodatków paszowych i materiałów paszowych. I tak do zakładu wytwarzającego środki żywienia zwierząt musi być doprowadzona woda, w ilości wystarczającej do celów produkcyjnych, a urządzenia, w których jest używana, muszą być połączone z instalacją kanalizacyjną. Ponadto pomieszczenia muszą być wyposażone w systemy wentylacji awaryjnej i ciągłej. Przedsiębiorca będzie musiał prowadzić dokumentację potwierdzającą wykonanie czyszczenia urządzeń i instalacji oraz napraw i prac konserwacyjnych.
Zadaniem przedsiębiorcy będzie ponadto sporządzenie raportu dla każdej wytworzonej serii środków żywienia zwierząt. Raport taki musi zawierać: w datę rozpoczęcia i zakończenia procesu wytwarzania serii w pełny opis wytwarzania środka żywienia zwierząt w świadectwo jakości dla każdego środka żywienia zwierząt użytego do produkcji w opis, wydajności praktyczne i teoretyczne poszczególnych etapów wytwarzania w informacje o wszystkich wykonanych pomiarach i analizach w zakresie kontroli procesu technologicznego oraz uzyskanych wynikach w świadectwo badań potwierdzające, że seria jest zgodna z obowiązującymi wymaganiami jakościowymi w numer próbki archiwalnej pobranej z serii wytworzonego środka żywienia zwierząt.