Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa o wyborze wójtów weszła w życie

5 sierpnia 2002

W sobotę weszła w życie ustawa, według której w jesiennych wyborach samorządowych będziemy po raz pierwszy bezpośrednio wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Z danych MSWiA wynika, że obecnie w Polsce mamy 2 489 gmin, w tym 65 o statusie miasta na prawach powiatu. A zatem jesienią wybierzemy niemal 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Prawo zgłaszania kandydatów na wójta mają partie polityczne i ich koalicje, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz wyborcy. Powołają one komitety wyborcze. Te zaś, zgodnie z wymogami ustawy, będą mogły zgłaszać kandydatów, jeśli zarejestrują listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych, w danej gminie.

Zgodnie z ustawą, wójtem zostanie ten kandydat, który uzyska ponad połowę głosów. Gdy żaden z kandydatów nie otrzyma takiego poparcia, po dwóch tygodniach zorganizowana ma być druga tura wyborów, do której przechodzić będą dwaj kandydaci z największym poparciem z pierwszego głosowania.

Wybrany w wyborach bezpośrednich wójt przejmie kompetencje dotychczasowego zarządu gminy i stanie się jej jednoosobową władzą wykonawczą. Funkcji wójta nie będzie można łączyć z funkcją wójta i jego zastępcy w innej gminie, zatrudnieniem w administracji rządowej, mandatem posła i senatora oraz członkostwa w organach jednostek samorządu terytorialnego. Kandydat, który zdobędzie więcej niż jeden mandat będzie musiał dokonać wyboru jednej funkcji i zrezygnować z pozostałych.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę