Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ustawa o wyborze wójtów weszła w życie

5 sierpnia 2002

W sobotę weszła w życie ustawa, według której w jesiennych wyborach samorządowych będziemy po raz pierwszy bezpośrednio wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Z danych MSWiA wynika, że obecnie w Polsce mamy 2 489 gmin, w tym 65 o statusie miasta na prawach powiatu. A zatem jesienią wybierzemy niemal 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Prawo zgłaszania kandydatów na wójta mają partie polityczne i ich koalicje, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz wyborcy. Powołają one komitety wyborcze. Te zaś, zgodnie z wymogami ustawy, będą mogły zgłaszać kandydatów, jeśli zarejestrują listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych, w danej gminie.

Zgodnie z ustawą, wójtem zostanie ten kandydat, który uzyska ponad połowę głosów. Gdy żaden z kandydatów nie otrzyma takiego poparcia, po dwóch tygodniach zorganizowana ma być druga tura wyborów, do której przechodzić będą dwaj kandydaci z największym poparciem z pierwszego głosowania.

Wybrany w wyborach bezpośrednich wójt przejmie kompetencje dotychczasowego zarządu gminy i stanie się jej jednoosobową władzą wykonawczą. Funkcji wójta nie będzie można łączyć z funkcją wójta i jego zastępcy w innej gminie, zatrudnieniem w administracji rządowej, mandatem posła i senatora oraz członkostwa w organach jednostek samorządu terytorialnego. Kandydat, który zdobędzie więcej niż jeden mandat będzie musiał dokonać wyboru jednej funkcji i zrezygnować z pozostałych.


POWIĄZANE

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Ministerstwo Finansów planuje sięgnąć do kieszeni palaczy. WEI (Warsaw Enterpris...

                                                                    Kanadyjska A...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę