Ustawa o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ma stworzyć system, który pozwoli na stosowanie dopłat ze środków budżetowych do składek rolników na dobrowolne ubezpieczanie upraw i hodowli na wypadek klęsk żywiołowych. W czwartek Sejm uchwalił ustawę.
Głosowało 388 posłów, za przyjęciem ustawy opowiedziało się 328, przeciw było 4 parlamentarzystów, 4 osoby wstrzymały się od głosu.
Sejm przyjął także poprawkę zgłoszoną w II czytaniu przez PSL, która dotyczyła określenia dolnej granicy dopłat.
Według projektu, budżet państwa będzie dopłacał do 40 proc. wysokości składki w przypadku upraw i do 50 proc. wysokości składki w przypadku hodowli zwierząt. PSL zaproponował, by było to nie mniej niż analogicznie - 30 proc. i 40 proc.
Druga poprawka, zgłoszona przez PiS, która zakładała, że o dopłaty mogą się ubiegać tylko osoby fizyczne, została odrzucona przez posłów. Za przyjęciem poprawki głosowało 178 posłów, przeciw było 183.
Poseł sprawozdawcza ustawy Wojciech Mojzesowicz (PiS) wyjaśnił, że intencją autorów poprawki było ograniczenie liczby beneficjentów w związku z ograniczonymi środkami przeznaczonymi na ten cel. Przyjęcie tej poprawki zawężałoby krąg uprawnionych osób wyłącznie do gospodarstw rodzinnych, czyli do rolników gospodarujących na obszarze do 300 ha.
Ustawa zakłada objęcie dopłatami do składek ubezpieczeniowych producentów upraw rolnych: zboża, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, ziemniaków i buraków cukrowych oraz zwierząt gospodarskich: bydła, koni, owiec, kóz, świń. Te uprawy oraz chów tych zwierząt stanowi ok. 60 proc. wartości towarowej produkcji rolnej.
Jak poinformował we wtorek podczas II czytania projektu ustawy wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk, towarzystwa ubezpieczeniowe, które będą chciały otrzymać budżetowe pieniądze w postaci dopłat do składek będą musiały wypełnić określone w projekcie warunki. Dotyczy to maksymalnej wysokości stawki za ubezpieczenie, która w przypadku upraw roślinnych nie może przekroczyć 3,5 proc. sumy ubezpieczenia, a w przypadku produkcji zwierzęcej - 0,5 proc. sumy ubezpieczenia.
Na dopłaty do kredytów zostanie przeznaczone w 2006 roku 50 mln zł, a ubezpieczeniem szacunkowo zostanie objęte ok. 10 proc. rolników.
Minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk, zgodził się, że środki na realizację tej ustawy są skromne, ale dodał, że prace nad ustawą budżetową dopiero się rozpoczęły i kwota przeznaczona na dopłaty do ubezpieczeń może ulec zmianie.