MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Usługi doradcze

19 stycznia 2009
1500 euro na jedno gospodarstwo – tyle będzie wynosiła pomoc na usługi doradcze związane z dostosowaniem do zasady wzajemnej zgodności. Program ruszy prawdopodobnie w połowie tego roku.
Przestrzeganie dobrej kultury rolnej, ochrona środowiska oraz identyfikacja i rejestracja zwierząt to zasady, które rolnicy powinni znać od dawna. Od tego roku jednak nie przestrzeganie ich może oznaczać utratę części płatności bezpośrednich.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: myślę, że większość gospodarstw nie będzie miała problemów, pod warunkiem, że uporządkuje spokojnie – ja też robiłem przegląd ksiąg rejestracji zwierząt u siebie. Warto pouzupełniać pewne rzeczy. Człowiek zapomina trzeba usiąść po prostu i nie będzie większego problemu.

Gdyby problem jednak się pojawił zawsze o pomoc można poprosić pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Izb Rolniczych czy nawet prywatnych firm doradczych.

Za przygotowanie planu dostosowania gospodarstwa do zasady wzajemnej zgodności rolnik zapłaci tylko jedną piątą reszta będzie pochodziła ze środków unijnych.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: realnie rzecz biorąc ten program ruszy w granicach maja, czerwca i wtedy taka usługę będzie można zakontraktować w Ośrodku Doradztwa Rolniczego lub firmie prywatnej.

Stawki za poszczególne usługi doradcze zostaną ustalone w formie kwot ryczałtowych. Ze wsparcia będą mogli korzystać rolnicy, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie i podpiszą umowę z odpowiednią instytucją doradczą.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę