Rząd przyjął stanowisko w sprawie poselskiej poprawki do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Poprawka dotyczy wprowadzenia 19-procentowego podatku liniowego od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – poinformowało wczoraj Centrum Informacyjne Rządu.
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zgodziła się w połowie września na przyjęcie poprawki rządowej i zgłoszenie jako poselskiej. Pierwotnie rząd planował przedstawić autopoprawkę, ale wydłużyłoby to procedurę przedłożenia jej w Sejmie. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą mogli od 2004 roku wybrać formę opodatkowania. Będzie to wybór między istniejącą obecnie skalą podatkową, a opodatkowaniem dochodów jednolitą stawką 19-procentową.
Według CIR, zmniejszenie stawki podatku do 19% spowoduje, że w 2004 roku dochody budżetu zmniejszą się o około 2,2 mld złotych. Podatnicy, którzy wybiorą 19-procentową liniową stawkę podatku, nie będą mogli skorzystać ze wspólnego opodatkowania się z małżonkiem i łącznego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących małoletnie dzieci. Nie będą też mogli dokonywać odliczeń od dochodu od podatku z wyjątkiem możliwości odliczania opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Z opodatkowania stawką 19% będą mogli skorzystać tylko ci, którzy w całym roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą. Ma to zapobiec przechodzeniu na samozatrudnienie przez podatników, którzy rozpoczynaliby działalność gospodarczą tylko po to, by skorzystać z nowego przywileju podatkowego.
Opodatkowaniu liniową, 19-procentową stawką podatku będą podlegały dochody z działalności gospodarczej bez względu na ich wysokość, tzn. bez uwzględnienia kwoty, o którą zimniejsza się podatek lub zaliczkę, wymienionej w pierwszym przedziale skali podatkowej.