Senat przyjął ustawę o regulacji rynku cukru, uchwaloną przez Sejm w kwietniu tego roku, wprowadzając poprawki, m.in. zniesienie ceny interwencyjnej przy sprzedaży cukru przez cukrownie.
W głosowaniu wzięło udział 80 senatorów, za przyjęciem uchwały było 63 senatorów, 12 było przeciwnych, wstrzymało się od głosu 5 parlamentarzystów.
Najważniejszą poprawką Senatu było wykreślenie punktu, który określa, iż właścicielem limitu produkcji cukru jest plantator buraka cukrowego, a nie jak dotychczas producent.
Kolejną ważną poprawką było zniesienie zakazu sprzedaży cukru na rynku krajowym przez Agencję Rynku Rolnego i innych przedsiębiorców po cenie niższej niż cena interwencyjna.
Pozostałe poprawki mają charakter doprecyzowujący do przepisów uchwalonych przez Sejm. Podczas środowych obrad Senatu, wiceminister rolnictwa Andrzej Chodkowski, wyraził opinię, że przyznanie plantatorom limitów "burzy dotychczasowy porządek prawny " i wzbudza wątpliwości co do ich konstytucyjności. Chodkowski wyjaśnił, że według dotychczasowej ustawy, limity cukru przyznaje minister rolnictwa i na sezon 2003/2004 zostały już rozdzielone. Wprowadzenie zaś nowego zapisu nie określa, kto i kiedy ma przyznawać takie limity plantatorom. W opinii wyrażonej dla PAP, Chodkowski zaznaczył, że posłowie powinni mieć świadomość, że wprowadzenie tej zmiany jest nie tylko niekonstytucyjne, ale także jest to rozwiązanie odmienne niż w Unii i tak naprawę będzie obowiązywało przez kilka miesięcy. Dodał ponadto, iż ustawa o rynku cukru będzie w zasadzie obowiązywać do momentu akcesji Polski do UE. W Unii funkcjonowanie rynku cukru jest regulowane rozporządzeniem, które będzie stosowane wprost w polskim systemie prawnym. Chodkowski potwierdził w Senacie, że w tym roku Agencja Rynku Rolnego nie będzie skupować cukru. Umożliwi, to jego zdaniem, bardziej elastyczną sprzedaż tego produktu.