Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Senat nie przedłużył zwolnienia opodatkowania zysków z giełdy

7 listopada 2003

Senat w głosowaniu w czwartek nie przedłużył zwolnienia od podatku zysków z dochodów uzyskanych na giełdzie.

Wcześniej senacka komisja finansów proponowała, aby przedłużyć zwolnienie o kolejny rok do końca 2004 roku. Za propozycją komisji głosowało 23 senatorów, 49 było przeciw a 4 wstrzymało się. Senatorowie zgłaszali również poprawki, aby zwolnienie obowiązywało do 2005 roku. Przeciwny przedłużeniu zwolnienia był rząd, który nie uznawał argumentacji przedstawicieli środowiska, że biura maklerskie są nieprzygotowane. Przedstawiciele rządu argumentowali, że biura i instytucje rynku zdawały sobie sprawę, że zwolnienie wygaśnie w końcu 2003 roku.

Wiesław Rozłucki prezes Giełdy Papierów Wartościowych jest niezadowolony z decyzji Senatu. Wyrażam rozczarowanie decyzją Senatu. Do wczoraj wieczorem wydawało się, że senatorowie są przekonani do naszych racji –  powiedział. Prezes GPW ocenia, że wprowadzenie podatku liniowego przyniesie negatywne skutki dla Skarbu Państwa i spowoduje ogromny bałagan w domach maklerskich. Jego zdaniem możliwym jest, iż podatek od zysków kapitałowych spowoduje obniżenie obrotów na początku roku na warszawskim parkiecie. Adam Niewiński, wiceprezes zarządu CDM Pekao uważa, że wprowadzenie podatku może być niemożliwe w wyznaczonym terminie, gdyż nadal brakuje rozporządzeń określających jak taki podatek miałby wyglądać. Poza tym, że wiem, iż taki podatek będzie, nie wiadomo nic. A przygotowanie się do jego wprowadzenia musi potrwać kilka miesięcy – powiedział PAP Niewiński.

Jego zdaniem tego typu rzeczy powinny być regulowane z pewnym wyprzedzeniem. Na pewno dołożymy wszelkich starań by wdrożyć to jak najszybciej, ale nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że się wyrobimy w tym terminie –  powiedział. Niewiński nadal ma nadzieję na konsensus, który umożliwi wprowadzenie tej formy opodatkowania bez szkody dla rynku kapitałowego i bez szkody dla gospodarki.Wydaje mi się, że regulator nadal będzie mógł zawiesić wprowadzenie podatku na czas potrzebny na wypracowanie dobrych zasad. Jeżeli się wprowadza taki podatek, to trzeba to robić w taki sposób, by nie zniszczyć rynku kapitałowego –  powiedział.

Dodał, że jego zdaniem regulator powinien wprowadzić zwolnienie dla zysków z długoterminowych inwestycji w akcje nabywane w ofercie pierwotnej, gdyż to przyciągnie inwestorów indywidualnych, będących filarem rynku pierwotnego. MSP planuje w 2004 roku kilka dużych prywatyzacji poprzez giełdę, m.in. PKO BP, PKE, PGNiG, Koncern Farmaceutyczny, Polmos Białystok, WSiP. Zgodnie z ustawą osoby uzyskujące dochody ze sprzedaży akcji na giełdzie będą płacić 19-procentowy podatek liniowy. Zgodnie z nowymi przepisami inwestorzy nie będą musieli płacić miesięcznych zaliczek, a rozliczenie podatkowe będą sporządzać raz w roku i składać je razem ze zwykłym rozliczeniem podatkowym. Podstawą opodatkowania będzie różnica między przychodem ze sprzedaży akcji a kosztami ich nabycia. Tak uzyskanych dochodów nie łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę