Z analiz obowiązujących procedur przedstawionych szczegółowo w dokumencie wynika, że okres od momentu podjęcia strategicznej decyzji przez władze krajowe o przystąpieniu do strefy euro do momentu przyjęcia wspólnej waluty musi trwać około trzech lat – napisano w dokumencie, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.
Dokument dzieli ścieżkę pełnego wprowadzenia euro do obiegu w Polsce na cztery etapy. Pierwszy etap to przygotowanie i wejście Polski do ERM2. Obejmuje on okres 6 miesięcy. W tym czasie toczą się nieformalne konsultacje z Europejskim Bankiem Centralnym i Komisją Europejską dotyczące technicznych szczegółów wejścia do mechanizmu kursowego ERM2 np. określenie parytetu centralnego. Koniec tego etapu uwieńczony byłby powiązaniem złotego z euro.
Po zakończeniu tej fazy uzgodnień rozpocząłby się etap drugi - pobyt złotego w EMR2. Zakończyłby się on uchyleniem Polsce przez Radę Ecofin derogacji. Nastąpiłoby także nieodwołalne ustalenie kursu wymiany pomiędzy złotym a euro. Etap drugi mógłby trwać minimalnie dwa lata. W tym czasie Polska zobligowana jest do wypełnienia wszystkich kryteriów z Maastricht.
Kolejne sześć miesięcy poświęcone byłyby na "przygotowanie do wprowadzenia euro w Polsce" zakończone przyjęciem Polski do eurolandu. To czas, w którym Komisja Europejska i EBC dokonałoby oceny w jakim stopniu Polska spełnia kryteria. Dodatkowo wyznaczano by termin wejścia do strefy euro.
Etap czwarty to "płynne wprowadzenie euro w Polsce" Trwałby on do momentu wycofania złotego z obiegu.