Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły bezpłatnie przez trzy miesiące dopisywać do Krajowego Rejestru Długów (KRD) dowolną liczbę swoich dłużników. We wtorek rozpoczęła się akcja "Wielkie wiosenne sprzątanie długów".
Nieprzypadkowo akcję rozpoczynamy wiosną, bo to jest taki okres, gdy przedsiębiorcy rozliczają poprzedni rok, płacą podatki. A często zdarza się, że trzeba zapłacić podatki za faktury, za które nie wpłynęły należności. Kierujemy tę ofertę do małych i średnich firm. To właśnie te przedsiębiorstwa mają największe kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej z powodu kłopotów ze ściągnięciem należności od nieuczciwych kontrahentów – powiedział we wtorek PAP prezes KRD Adam Łącki.
Przez trzy miesiące do KRD będą mogły bezpłatnie dopisywać swoich dłużników te firmy, które podpiszą umowę z rejestrem między 10 maja a 10 czerwca. Akcja ma być powtarzana co roku na wiosnę.
Pytani przez dziennikarzy szefowie rejestru zapewniali, że nie chodzi im o powiększenie listy klientów. Podkreślali, że ich akcja ma na celu pomoc tym firmom, które mają największe problemy z windykacją należności.
Małe i średnie firmy tworzą połowę produktu krajowego brutto. pracuje w nich 2/3 ogółu zatrudnionych. Ale to właśnie te firmy nie radzą sobie ze ściąganiem należności, bo nie mają dostępu do wyspecjalizowanych biur prawnych czy wyspecjalizowanych firm windykacyjnych – dodał Łącki.
Istniejący od 2003 r. KRD jest największą w Polsce bazą informacji o dłużnikach i działa w oparciu o ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych. Do rejestru KRD firmy mogą dopisywać swoich niesolidnych klientów, którzy zalegają z zapłatą należności przez co najmniej 60 dni na kwotę nie mniejszą niż 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł w przypadku firm.
Dzięki rejestrowi każda firma może sprawdzić, czy potencjalny kontrahent nie figuruje w bazie danych nierzetelnych klientów i czy nie zalega komuś z płatnością. Obecnie klientami KRD jest 13 tys. przedsiębiorstw, a w bazie danych zgromadzono informacje o 60 tys. dłużników. Z usług Krajowego Rejestru Długów korzystają m.in. Polska Telefonia Cyfrowa, banki, firmy leasingowe i towarzystwa ubezpieczeniowe.