Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

RPP nie zmieniła stóp

25 listopada 2004

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła na środowym posiedzeniu stopy procentowe bez zmian. Rada utrzymała restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej.

14-dniowych interwencji wynosi nadal nie mniej niż 6,50 proc., stopa lombardowa 8,00 proc., redyskontowa 7,00 proc., zaś depozytowa 5,00 proc. RPP poda uzasadnienie do decyzji na konferencji prasowej o 16.00 w środę.

Minister finansów Mirosław Gronicki komentując decyzję RPP powiedział, że "jest to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Istotne jest to, że widocznie Rada w najbliższej perspektywie nie widzi zagrożeń dla procesów inflacyjnych".

Piętnastu z szesnastu ankietowanych przez PAP ekonomistów uważało, że RPP pozostawi podstawowe stopy NBP bez zmian. Tylko jeden ekonomista spodziewał się podwyżki o 25 pkt bazowych. Analitycy jako argumenty za pozostawieniem stóp wymieniali m.in. brak presji inflacyjnej, umocnienie złotego oraz wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego.

Inflacja wzrosła w październiku do 4,5 proc. rok do roku z 4,4 proc. we wrześniu. Ekonomiści uważają, że wzrost inflacji jest przejściowy, gdyż wynikał ze wzrostu cen żywności i wzrostu cen paliw. Od ostatniego posiedzenia RPP złoty umocnił się wobec euro o 3,1 proc., a wobec dolara o 5,3 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku spadło wobec września o 2,2 proc., a wobec października 2003 było wyższe o 2,4 proc.

Z badań ankietowych koniunktury przeprowadzonych przez NBP w IV kwartale wśród przedsiębiorców wynika, że w najbliższym czasie nie wystąpi dalsza poprawa koniunktury gospodarczej. Według NBP, dwa kluczowe obszary, w których nastąpił spadek optymizmu prognoz, to inwestycje i zatrudnienie.

GUS poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa w październiku 2004 roku wzrosła o 3,3 proc. rok do roku, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu produkcji na poziomie 4,3 proc. Wicepremier Jerzy Hausner obniżył swoje oczekiwania co do wzrostu gospodarczego w tym roku do 5,3-5,5 proc. z ok. 5,8 proc.

We wrześniu i w październiku Rada nie zmieniała stóp procentowych. Od czerwca do sierpnia podwyższyła je o 125 pkt bazowych w reakcji na rosnące oczekiwania inflacyjne oraz przejściowy wzrost cen wynikający z wejścia do UE.


POWIĄZANE

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Rada Europy uzgadnia pakiet "VAT w erze cyfrowej" Rada osiągnęła dziś porozumien...

Fundusz odbudowy i zwiększania odporności Rada Europy zatwierdza zmienione plany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę