Ptak_Waw_CTR_2024

Rolnośrodowiskowe programy

13 marca 2009
Ponad dwa miliardy euro do rozdysponowania na dziesięć różnych pakietów. Od 16 marca oprócz wniosków o dopłaty bezpośrednie Agencja Restrukturyzacji będzie przyjmować także dokumenty na program rolnośrodowiskowy.

Program rolnosrodowiskowy to finansowe wsparcie dla rolników gospodarujących w sposób tradycyjny i przyjazny dla środowiska. W edycji na lata 2004-2006 najwięcej rolników skorzystało z pakietu „ochrona gleb i wód”, czyli tak zwanych międzyplonów. W ubiegłym roku zaś najwięcej wniosków złożono na działanie związane z ochroną łąk i pastwisk.

Grażyna Bareja, Rososz: siejemy między plony, mamy rolnictwo zrównoważone poza tymm mamy jeszcze łąki ekstensywne w naszym gospodarstwie.

Przystąpienie do programu wymaga jednak zastanowienia. Wszystkich zobowiązań rolnośrodowiskowych trzeba przestrzegać przez pięć kolejnych lat.

Zygmunt Kaczor, ARiMR: program rolnośrodowiskowy wymaga utrzymania wszystkich działek ewidencyjnych, rolnych, z którymi rolnik zgłosi się do końca okresu programowania.

Rolnicy, co roku muszą składać tak zwane wnioski kontynuacyjne. Przy czym po trzech latach uczestnictwa w starym programie mogą przejść na nowy okres programowania.

Zygmunt Kaczor, ARiMR: jednak rozporządzenia unijne wymagają, aby to przejście odbyło się ze wzmocnieniem.

A to oznacza, że trzeba dobrać dodatkowe pakiety. Według Agencji Restrukturyzacji w tym roku po raz pierwszy wnioski na program rolnośrodowiskowy złoży 30 tysięcy rolników.


POWIĄZANE

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznad...

Copa Cogeca, CEJA, EFFAT i GEOPA jako największe organizacje rolnicze, związki z...

Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do przewodniczącego sejmowej kom...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę