Rolnicy pragnący ubiegać się o unijne renty strukturalne muszą się liczyć z koniecznością opłacania składek nie tylko na ubezpieczenie społeczne rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale także na ubezpieczenie zdrowotne.
W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi zasad wypłacania unijnych rent strukturalnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia, że osoba pobierająca rentę strukturalną będzie podlegać obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Renta strukturalna ze środków unijnych zostanie także opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne będzie odprowadzać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomniejszając w ten sposób kwotę wypłacanego świadczenia. W praktyce oznacza to, że stare renty strukturalne przyznawane do końca 31 grudnia 2003 r. oraz wypłacane ze środków UE (o które można się ubiegać od 1 sierpnia 2004 r.) będą traktowane na takich samych zasadach, chociaż przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują, że środki unijne powinny trafiać do rolników bez żadnych potrąceń tak, jak ma to miejsce w przypadku dopłat bezpośrednich. Równocześnie osoba pobierająca rentę strukturalną zostanie zobowiązana do samodzielnego opłacania składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe rolników w KRUS. Jeżeli renta ta zostanie zwiększona z tytułu prowadzenia gospodarstwa przez oboje małżonków, osoba ją pobierająca musi opłacać składki także za współmałżonka.
Unijna renta strukturalna będzie wypłacana co miesiąc, przez 10 lat. W przypadku gdy osoba pobierająca to świadczenie nabędzie prawo do emerytury ustawowej z ubezpieczenia społecznego rolników, renta strukturalna zostanie wypłacona w wysokości pomniejszonej o kwotę tej emerytury. Wypłata takiego świadczenia finansowego ze środków UE ulegnie zawieszeniu, jeżeli osoba, która je pobiera, podejmie pracę zarobkową podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. W przypadku śmierci osoby pobierającej taką rentę jej małżonek może złożyć wniosek o jej przejęcie. Świadczenie zostanie wypłacane wtedy, gdy wnioskodawca będzie miał ukończone 55 lat (kryterium wieku dotyczy kobiet i mężczyzn) oraz nie będzie emerytem ani rencistą i zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Dodatkowo obowiązuje warunek, że przekazane gospodarstwo rolne stanowiło źródło utrzymania dla obojga małżonków. Wypłata taka będzie dokonywana nie dłużej niż do dnia, do którego świadczenie pobierałby zmarły małżonek.