Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o podatku PIT, ponieważ niesprawiedliwie traktują menedżerów prowadzących własną działalność gospodarczą - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej ekspert PKPP Lewiatan Rafał Iniewski.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą i zawierające w ramach tej działalności kontrakty menedżerskie są dyskryminowane, ponieważ nie mogą opodatkować swoich dochodów 19-procentową liniową stawką PIT – powiedział Iniewski.
Tłumaczył, że ustawa o PIT jest skonstruowana w ten sposób, że menedżerowie prowadzący działalność gospodarczą nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów rzeczywistej wysokości poniesionych kosztów. Nie mają też możliwości wystawiania faktur VAT i odliczania kosztów w ramach ustawy o podatku VAT. Dodał, że narusza to zasadę równości wobec prawa i zakazu dyskryminacji w życiu gospodarczym w stosunku do menedżerów nie prowadzących działalności gospodarczej i zatrudnionych przez firmy na innych zasadach.
Sprawia to, że podważony został ekonomiczny sens prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie – zaznaczył Iniewski.
Według niego, wniosek wpłynie do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w poniedziałek.
Znowelizowana ustawa o PIT weszła w życie 1 stycznia 2004 roku i określiła przychody z kontraktów menedżerskich i podobnych umów jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Daje to podstawę traktowania kontraktów w sposób zbliżony do umowy o pracę.
Tymczasem według krytyków tej regulacji, do których zalicza się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), kontrakt menedżerski powinien być traktowany w sposób zbliżony do umowy zlecenia lub umowy o dzieło.